Őszre hangolódni nem csak a hűvös reggelek segítenek. A sárguló fák, a potyogó gesztenye, az iskolakezdés és pár tüsszentés is mindig besegít. Azonban ahhoz, hogy az év utolsó, hideg időszakára valóban felkészítsünk magunkat és még élvezzük is(!), érdemes körülnézni az otthonunkban, a kertünkben és ősziesre hangolni azokat.
Hogy hogyan? Az ősz termésekben és erős színekben gazdag természeti értékeit hozzuk kicsit közelebb magunkhoz, és gondoljuk át klasszikus őszi teendőinket, mielőtt megérkezik a valódi hideg!
Apróságnak tűnik, ám óriási különbség lesz a nappaliban, ha a nyári, vidám párnáinkat lecseréljük meleg, élénkebb őszi színűekre. Csak ügyeljünk rá, hogy a helyiség bútoraihoz jól passzoló színkombinációkat válasszunk.
Már úgyis kókadnak lassan a muskátlik, petúniák.., ideje megválni tőlük és őszi hangulatba hozni balkonládáinkat. Érdemes színes levelükkel díszítő növényeket is ültetni a virágzók közé. Most tökéletesek a ládákban: a tűzeső fajták (Heuchera), árvácska, az alacsonyabb díszfűfélék, krizantémok, az ősszel pompásan festő varjúhájak, díszkáposzta vagy a pici örökzöldek.
Ideje elővenni egy meleg, csinos plédet a kanapéra, néhány mécsest vagy gyertyatartót a komódra és a nagyobb méretű bögréket a meleg italokhoz. Így már jöhetnek a hangulatos, bekuckózós esték: filmnézéssel, regényolvasással vagy társasjátékozással, finom ételekkel-italokkal.
Az ősz legalább annyira szól az almáspitéről, mint a hulló falevelekről, ezért kell, hogy legyen belőle egy tökéletes receptünk! Ha már megvan, ideje megsütni végre a szezon sztárját. Ha azonban még keressük az igazit, ezt a Street Kitchen klasszik almás pite receptet bátran ajánljuk mindenkinek. A liszt felét pedig nyugodtan cseréljük teljes kiőrlésűre, a cukor mennyiségéből meg lecsalhatunk egy keveset. ;)
Hiába is szépítenénk, a hideg beköszöntével a megfázásos megbetegedések is jönnek sorban, különösen, ha közösségbe is járnak a családtagok. A házipatikánkat is ehhez mérten kell felkészíteni! Tegyük hátrább a naptejet, meg a sebfertőtlenítőt és legyen a házipatikánkban ezentúl:
Ha maradt valamelyikből a tavaszi szezonból, akkor nézzük meg a lejárati idejüket! Hogy mit tegyél a lejárt gyógyszerekkel, olvasd el itt, biztos megtudsz néhány újdonságot!
Legyen szép őszünk, sok egészséget kívánunk hozzá!
(Képek: nappali a digsdigs.com oldalról, ablakláda a Pinterestről, almáspite a Street Kitchen oldaláról, gyógyszeres box a styledegree.sg oldalról)
198 évvel ezelőtt ezen a napon fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnusz kéziratát. Az 1830-as években pályázatot hirdettek megzenésítésére azzal a céllal, hogy a magyar népnek is legyen saját himnusza a kötelező osztrák mellett. Ahogy az nyilvánvaló, Erkel Ferenc megzenésített változata nyert. Érdekesség azonban, hogy ma nem a győztes zenei művel ismerjük himnuszunkat. A pályázaton nyert himnusz verbunkos, vidámabb hangvétele a trianoni békeszerződés után tűnt el és alakult ki a ma ismert, imádsághoz hasonlító, lassú verzió, amelynek nagyzenekari átirata 1938-ban született meg. Innentől kezdve minden hivatalos és ünnepi esemény fontos része lett a Himnusz hazánkban, de csak 1989-ben döntöttek róla a parlamentben, azaz 166 évvel azután vált hivatalosan is nemzeti himnuszunkká, hogy Kölcsey Ferenc papírra vetette.
Nincs időd olvasni? Pedig valóban hatékony agyserkentő és stresszoldó tevékenység. Kutatások szerint már hat perc olvasás is képes lelassítani a szívverést, és csökkenteni az izomfeszültséget, a könyv témájától függetlenül. Ezzel gyorsabban hat a káros stresszre, mint a teázás vagy a zenehallgatás például. Agyserkentő hatása az olvasási élményen alapszik. Ismerős az, amikor a fahéj szót olvasva szinte érezzük az illatát? Akkor épp a szaglásért felelős agyi terület aktiválódik. Ennek megfelelően kiválóan edzésben tartja az agyat, és óv a memóriavesztéstől.
Tudtad, hogy a Kulcs Patikák törzsvásárlói ajándékkönyvet kapnak a Könyvtündértől? Kérd kuponkódodat a patikákban!
Központi elérhetőségek
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090
E-mail: office@kulcspatika.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak