Ha megfelelő körülmények között tároljuk otthon a gyógyszereinket, akkor is fontos, hogy rendszeresen, legalább félévente egyesével átnézzük a házipatikánk tartalmát.
A lejárt szavatossági idejű készítmények hatóanyag tartalma ekkorra már biztosan nem optimális és, ahogy telik az idő, a hatása egyre csak csökken. Ha ez a tény még nem riasztja el a felhasználót attól, hogy bevegye, az mindenképpen legyen figyelmeztető, hogy sok gyógyszer okozta mellékhatás a lejárati idő után felhasználva felerősödik.
A lejárt szavatossági idejű gyógyszerektől, mivel az egészségre káros lehet, mindenképp szabaduljunk meg. Ám egyáltalán nem mindegy, hogyan.
IDE NE DOBJUK SOHA: KUKA, WC
A gyógyszer veszélyes hulladék, ezért semmiképp ne dobjuk a háztartási szemetesbe, ugyanis a szemétlerakóban történő bomlása után a részecskéi a talajba, majd onnan a talajvízbe kerülnek, amelyek szennyezik és veszélyeztetik a környezetet. Ezenkívül a szemétbe dobott gyógyszer akár a feketepiacon is kiköthet, amivel mások egészsége is veszélybe kerülhet.
A WC-be dobni szintén igen káros. A toalett öblítésével a csatornarendszerbe jut a lejárt gyógyszer, és mindig lesznek olyan kémiai anyagok, amelyeket a csatornavíz bonyolult szűrőmechanizmusa sem tud kiszűrni. Így az visszakerül a körforgásba, az ivóvizünkbe is.
AKKOR HOVA DOBJUK A LEJÁRT GYÓGYSZEREKET?
Minden hazai gyógyszertárban, így mind a 172 Kulcs Patikában is, van lejárt gyógyszereket gyűjtő doboz. Mivel nem kötelező a vásárlótérbe helyezni a patikákban, meglehet, még nem találkoztál vele, a gyógyszertárban dolgozók azonban örömmel veszik át az efféle „hozományokat”.
A lejárt gyógyszerek szakszerű megsemmisítéséről a gyógyszer-nagykereskedő vállalatok és a gyártók közösen gondoskodnak, gyűjtőjáratokkal viszik speciális, veszélyes hulladékégetőkbe. A Tudatos Vásárlók Egyesülete felmérése szerint hazánkban 2015-ben például több mint 264 tonna gyógyszerhulladékot gyűjtöttek be, ami évről-évre nő. A becslések szerint ez a begyűjtött mennyiség azonban a ténylegesen keletkezett gyógyszerhulladéknak csak kb. a 20%-a lehet, ezért legyünk tudatosak ebben is, ügyeljünk környezetünkre, ivóvizeinkre és egészségünkre: vigyük vissza a gyógyszertárakba a lejárt készítményeket!
A tavasz első hónapja nálunk a kisbabáké! Éljen a remek babagondozási termékakciókkal és töltse le honlapunkról a nélkülözhetetlen baba hozzátáplálási kisokost, és nézzen hozzá remek receptvideókat! Ajándék babamasszázs-videó hasfájás ellen, nyereményjátékok értékes ajándékokért és kiváló kismamatorna várja a látogatókat a Kulcs Patikák honlapján. Csak váltsa ki Kulcs Törzsvásárló Kártyáját valamelyik patikánkban és minden EXTRA tartalom ingyenesen, azonnal elérhető!
A Facebook-oldalunkon védőnői tanácsok és szuper babás nyereményjátékok is várják!
A Kulcs Patikák munkatársai a Blikkben figyeltek fel a budapesti Gyöngyszemek Alapítvány által segített család történetére, mellyel a fogyatékkal élők maszkviselési gondjaira hívták fel a figyelmet. Az Alapítvány sikertelen, közel egy éve tartó vitamin- és maszkgyűjtési akciójának híre mellett nem tudtunk elmenni, ezért a Kulcs Patikák központja a 220 – fogyatékkal élő családtagot ápoló – család részére C+D vitamint tartalmazó vitaminkészítményeket és sebészi maszkokat adományozott.
A feminista és szakszervezeti mozgalmak küzdelmeinek eredményeképpen a 20. század elején született az elhatározás világszerte, hogy az év egy napja legyen jelképesen a nőké. A legtöbb fejlett országban ekkortájt erősödtek fel a nők követelései szociális-gazdasági jogaik kiszélesítésére, a foglalkoztatásban és a bérezésben érvényesülő hátrányos megkülönböztetés megszüntetésére. Az 1900-as évek elejétől tartott Nőnap azóta is minden évben emlékezteti a világot arra, hogy a nők munkája, társadalmi elismertsége ugyanolyan fontos, mint a férfiaké.
Központi elérhetőségek
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090
E-mail: office@kulcspatika.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak