Ha megfelelő körülmények között tároljuk otthon a gyógyszereinket, akkor is fontos, hogy rendszeresen, legalább félévente egyesével átnézzük a házipatikánk tartalmát.
Sokunkban felmerülhetett már az a kérdés, hogy meddig használható fel a lejárt gyógyszer? Azonban a lejárt szavatossági idejű készÃtmények hatóanyag tartalma ekkorra már biztosan nem optimális és, ahogy telik az idÅ‘, a hatása egyre csak csökken. Ha ez a tény még nem riasztja el a felhasználót attól, hogy bevegye, az mindenképpen legyen figyelmeztetÅ‘, hogy sok gyógyszer okozta mellékhatás a lejárati idÅ‘ után felhasználva felerÅ‘södik.
A lejárt szavatossági idejű gyógyszerektÅ‘l, mivel az egészségre káros lehet, mindenképp szabaduljunk meg. Ãm egyáltalán nem mindegy, hogyan, a lejárt gyógyszerek leadása nem feltétlenül egyértelmű folyamat.
A gyógyszer veszélyes hulladék, ezért semmiképp ne dobjuk a háztartási szemetesbe, ugyanis a szemétlerakóban történÅ‘ bomlása után a részecskéi a talajba, majd onnan a talajvÃzbe kerülnek, amelyek szennyezik és veszélyeztetik a környezetet. EzenkÃvül a szemétbe dobott gyógyszer akár a feketepiacon is kiköthet, amivel mások egészsége is veszélybe kerülhet.
A WC-be dobni szintén igen káros. A toalett öblÃtésével a csatornarendszerbe jut a lejárt gyógyszer, és mindig lesznek olyan kémiai anyagok, amelyeket a csatornavÃz bonyolult szűrÅ‘mechanizmusa sem tud kiszűrni. Ãgy az visszakerül a körforgásba, az ivóvizünkbe is.
Minden hazai gyógyszertárban, Ãgy minden Kulcs Patikában is, van lejárt gyógyszereket gyűjtÅ‘ doboz. Mivel nem kötelezÅ‘ a vásárlótérbe helyezni a patikákban, meglehet, még nem találkoztál vele, a gyógyszertárban dolgozók azonban örömmel veszik át az efféle „hozományokatâ€.
A lejárt gyógyszerek szakszerű megsemmisÃtésérÅ‘l a gyógyszer-nagykereskedÅ‘ vállalatok és a gyártók közösen gondoskodnak, gyűjtÅ‘járatokkal viszik speciális, veszélyes hulladékégetÅ‘kbe. A Tudatos Vásárlók Egyesülete felmérése szerint hazánkban 2015-ben például több mint 264 tonna gyógyszerhulladékot gyűjtöttek be, ami évrÅ‘l-évre nÅ‘. A becslések szerint ez a begyűjtött mennyiség azonban a ténylegesen keletkezett gyógyszerhulladéknak csak kb. a 20%-a lehet, ezért legyünk tudatosak ebben is, ügyeljünk környezetünkre, ivóvizeinkre és egészségünkre: vigyük vissza a gyógyszertárakba a lejárt készÃtményeket!
A lejárt gyógyszerek leadásához keresd fel a legközelebbi Kulcs Patikát! Patikakeresőnkkel egyszerűen kiválaszthatod a legmegfelelőbb gyógyszertárat.
Gondoltad volna, hogy Kulcs Kártyáddal könnyen tehetsz az egészségedért? A Kulcs Patikák HOME FITNESS oldalán ingyenes, szakszerű edzés sorozat várja az érdeklődőket. Lépj be és kövesd Gyócsi Dóri gerinctréner és jógaoktató, valamint Nagy Amarilla gyógytornász szakszerű edzéseit, például a szenior tornasorozatot vagy a sokat ülők számára készített preventív formatornát. Kattints ide, lépj be Kulcs Kártya számoddal és kezdődhet a torna!
A ritka betegségek olyan betegségek, amelyek az átlagos népességhez viszonyítva kevés embert érintenek. Európában például egy betegség akkor tekinthető ritkának, ha több mint 2000 emberből mindössze egyet érint.
Ritka betegségek ezrei léteznek. Míg közel minden genetikai eredetű betegség ritka betegség, nem minden ritka betegség genetikai eredetű. Léteznek igen ritka fertőző betegségek is, valamint autoimmun betegségek is ritka rákmegbetegedések.
Napjainkig számos ritka betegség oka tisztázatlan, ezért az általánosan előforduló betegségekre berendezkedett egészségügyi ellátó rendszerekben nincs könnyű helyzete egy ritka betegséggel küzdőnek.
Erre hívja fel a figyelmet a február 28-i világnap.
Központi elérhetőségek
Ár- És kÉszletinformÁció irÁnt
ÉrdeklŐdj a legkÖzelebbi
Kulcs PatikÁban!
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)
E-mail: office@kulcspatika.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak