waiting
Email-cím:*
Név:*
Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot:*
Hozzájárulok, hogy a Kulcs Patikák Zrt. a személyes adataimat az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak szerint kezelje, és hírlevelet küldjön számomra.
Legfrissebb:
Florapont ajánlat: Kulcs Kártyáddal -10% a dísznövényekre!
Keresd non-stop patikáinkat hétvégén és éjjel is!
Kulcs Patikák
2020.08.19.
lejárt gyógyszer
gyógyszer
házipatika
kulcs patikák

A lejárt gyógyszer útja - Speciális gyűjtődobozok a patikákban!

Ha megfelelő körülmények között tároljuk otthon a gyógyszereinket, akkor is fontos, hogy rendszeresen, legalább félévente egyesével átnézzük a házipatikánk tartalmát.

Sokunkban felmerülhetett már az a kérdés, hogy meddig használható fel a lejárt gyógyszer? Azonban a lejárt szavatossági idejű készítmények hatóanyag tartalma ekkorra már biztosan nem optimális és, ahogy telik az idő, a hatása egyre csak csökken. Ha ez a tény még nem riasztja el a felhasználót attól, hogy bevegye, az mindenképpen legyen figyelmeztető, hogy sok gyógyszer okozta mellékhatás a lejárati idő után felhasználva felerősödik.

A lejárt szavatossági idejű gyógyszerektől, mivel az egészségre káros lehet, mindenképp szabaduljunk meg. Ám egyáltalán nem mindegy, hogyan, a lejárt gyógyszerek leadása nem feltétlenül egyértelmű folyamat.

IDE NE DOBJUK SOHA: KUKA, WC

A gyógyszer veszélyes hulladék, ezért semmiképp ne dobjuk a háztartási szemetesbe, ugyanis a szemétlerakóban történő bomlása után a részecskéi a talajba, majd onnan a talajvízbe kerülnek, amelyek szennyezik és veszélyeztetik a környezetet. Ezenkívül a szemétbe dobott gyógyszer akár a feketepiacon is kiköthet, amivel mások egészsége is veszélybe kerülhet.

A WC-be dobni szintén igen káros. A toalett öblítésével a csatornarendszerbe jut a lejárt gyógyszer, és mindig lesznek olyan kémiai anyagok, amelyeket a csatornavíz bonyolult szűrőmechanizmusa sem tud kiszűrni. Így az visszakerül a körforgásba, az ivóvizünkbe is.

AKKOR HOVA DOBJUK A LEJÁRT GYÓGYSZEREKET?

Minden hazai gyógyszertárban, így minden Kulcs Patikában is, van lejárt gyógyszereket gyűjtő doboz. Mivel nem kötelező a vásárlótérbe helyezni a patikákban, meglehet, még nem találkoztál vele, a gyógyszertárban dolgozók azonban örömmel veszik át az efféle 'hozományokat'.

A lejárt gyógyszerek szakszerű megsemmisítéséről a gyógyszer-nagykereskedő vállalatok és a gyártók közösen gondoskodnak, gyűjtőjáratokkal viszik speciális, veszélyes hulladékégetőkbe. A Tudatos Vásárlók Egyesülete felmérése szerint hazánkban 2015-ben például több mint 264 tonna gyógyszerhulladékot gyűjtöttek be, ami évről-évre nő. A becslések szerint ez a begyűjtött mennyiség azonban a ténylegesen keletkezett gyógyszerhulladéknak csak kb. a 20%-a lehet, ezért legyünk tudatosak ebben is, ügyeljünk környezetünkre, ivóvizeinkre és egészségünkre: vigyük vissza a gyógyszertárakba a lejárt készítményeket!

A lejárt gyógyszerek leadásához keresd fel a legközelebbi Kulcs Patikát! Patikakeresőnkkel egyszerűen kiválaszthatod a legmegfelelőbb gyógyszertárat.

PodCast ajánló

42:43
Fejfájással élni és csillapítani

Kapcsolódó cikkek

Cikkajánló

Központi elérhetőségek

Kapcsolat

Cí­m: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.

Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)

E-mail: office@kulcspatikak.hu

Facebook: facebook.com/kulcspatikak

Patikakereső

PatikakeresőHa patikáinkat közvetlenül szeretnéd elérni,
használd a patikakeresőt!
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.

Ha patikáinkat közvetlenül szeretné elérni, használja a patikakeresőt!

Partnereink:

Baba-Mama Tudakozó Partner Kártya Kft. Grafcom Media Kft.