Talán nagyanyáink elbeszélései az ínséges időkről és a könyvekbe írt visszaemlékezések tehetnek arról, hogy a mostani járványügyi helyzetben az ország minden boltjából a liszt, a cukor és a krumpli fogy ki először. A hordaszellem, pánik vásárlás persze sokunkat elér, aztán ott állunk az önkéntes karanténban a családdal 15 kg liszt és cukor felett, amiből semmi egészségeset nem tudunk készíteni éppen abban az időben, amikor az egészségünk, az egészséges étkezés a legfontosabb.
Így azt javasoljuk, vásárlás előtt fontoljátok meg alábbi tanácsainkat:
Bár az étkezési szokások igazán egyediek, mindenképp fontos, hogy gondoljuk át, milyen ételeket szoktunk enni és koncentráljunk főleg azokra, amik az egészségesebb, sokszínű étkezést segítik elő, például zöldséges ételek és gyümölcsöket is tartalmazó fogások. Ennek megfelelően készítsünk bevásárló listát, mielőtt elmegyünk vásárolni és mennyiség tekintetében törekedjünk az észszerűségre.
Milyen alapanyagokat vásároljunk járvány idején?
Mind viszonylag jól eltartható és sokszínűen felhasználható. Gabonafélékből igyekezzünk minden nap fogyasztani és törekedjünk rá, hogy teljes értékű is kerüljön időnként az asztalunkra belőlük. A száraz hüvelyesek, mint a bab, lencse, sárgaborsó és társaik változatosan felhasználhatók a konyhában. Fontos azonban, hogy felbontás után légmentesen záródó edényben tároljuk mindet hűvös, száraz helyen.
Mivel a mélyhűtés őrzi meg legjobban a zöldségek, gyümölcsök tápértékét hosszabb időn át, tegyünk róla, hogy ilyen módon is tároljunk belőlük otthon. Mivel hazai friss alig van még, a mirelit osztályon keressük a vitamindús zöldségeket és gyümölcsöket, és ne feledkezzünk meg a hőkezeléssel tartósított konzervekről sem, amiktől szintén nem kell félni. Az érés megfelelő pillanatában dolgozták fel a konzervekbe került zöldségeket, együnk bátran így eltett savanyúságot, befőttet, lekvárt.
Hűvösebb helyen remekül tárolható a hagyma, alma, a káposztafélék és minden gyökérzöldség. Részesítsük előnyben a hazai termékeket.
A frissen vett húsokat és pékárukat adagokban tegyük el a mélyhűtőbe. Felolvasztva éppen olyanok, mint frissen, ám arra figyeljünk, hogy visszafagyasztani mindent tilos!
A tojás több hétig is tárolható hűvös helyen, ezért természetesen felkerülhetnek a járványos időszak bevásárlólistájára is. Alap.
Nem elfelejteni: fűszerek, növényi olaj, kávé, tea!
A fagyasztott halfélék könnyű és fontos tápanyagokat tartalmazó élelmek, érdemes néhányat betenni a bevásárlókosárba.
Tejtermékek: többségük csak rövid tárolható, így a tartós UHT tej és a keményebb sajtfélék, jöhetnek szóba, ha hetekről beszélünk. De 1-2 hétig remekül elvan a tejföl és a vaj is.
Színesítsük nyugodtan a listát natúr olajos magvakkal és aszalt gyümölcsökkel is, hiszen jól elállnak és rendkívül jó tápanyag- és rostforrások. A magvak, mint a mák, dió, mogyoró például jól fagyaszthatók is.
Ha már úgyis többet kell otthon sütni-főzni, biztos, hogy jól jön, ha van otthon sütőpor, élesztő, cukor és kakaó is.
Manapság megkerülhetetlen kategória, hiszen biztosan sokáig elállnak és gyorsan étkezésre alkalmasak, így járványhelyzetben is kerül belőlük rendesen a kosarakba. Ezekkel kapcsolatban arra ügyeljünk, hogy ne legyenek mindennap elérhetők a család részére és a rendes étkezésekhez képest csak ritkán fogyasszunk belőlük.
Képek: Pixabay; a cikk alapját az OGYÉI javaslatai adták
Központi elérhetőségek
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)
E-mail: office@kulcspatikak.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak
Patikakereső
Ha patikáinkat közvetlenül szeretnéd elérni,
használd a patikakeresőt!
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.