waiting
Email-cím:*
Név:*
Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot:*
Hozzájárulok, hogy a Kulcs Patikák Zrt. a személyes adataimat az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak szerint kezelje, és hírlevelet küldjön számomra.
Legfrissebb:
Kiemelt Geers ajánlat 11.30-ig: -50% a Phonak Audéo Sphere Infinio hallókészülékre!
Keresd non-stop patikáinkat hétvégén és éjjel is!
KulcsPatikák
2020.04.01.
tévhit
higiénia
járvány
kézmosás
koronavírus
megelőzés
tisztaság
tudomány
vírusfertőzés

Tévhitek a koronavírusról - még mindig sokan bedőlnek

Ma a kutatókon a világ szeme a koronavírus terjedésének megállítása miatt, de mivel az emberek információéhségét egyelőre nem lehet kielégíteni ezügyben, a vírus egyre nagyobb térhódítása miatt minden szalmaszálba hajlamosak sokan belekapaszkodni. Azonban most, ebben a felfokozott helyzetben, különösen fontos, hogy tudjunk szelektálni a felröppenő hírek között.

Több olyan, a közösségi médiában elterjedt híreszteléssel találkozhatunk, amelyeket egyszerűen cáfolhatunk akkor is, ha nincs orvosi diplománk. Legyünk kritikusak, olvassuk el kétszer is és nézzük meg, mennyire megbízható helyről érkezett az információ.

Azt olvastad például, hogy ha 15 percenként iszol, akkor a vírusokat leöblíti a folyadék a gyomorba és ott a gyomorsav megöli őket? Ha elsőre nem is, másodjára reméljük, megtalálja mindenki legalább az egyik furcsaságot a dologban. Például azt, hogy nem csak a szájon át juthat vírus a testünkbe, vagy azt, hogy már székletből is kimutatták a koronavírust, tehát a gyomorsav nem számít hatásosnak ellene, ahogy azt még soha semmilyen tanulmány sem bizonyította eddig, tudomásunk szerint.

Egy másik, világhálón terjengő írás szerint a vírus már 26-27°C-on elpusztul. Elgondolkodtató, már csak abból a szempontból is, hogy a testünkben úgy 36°C van és remekül elvan benne. Hogy gazdaszervezet nélkül milyen hőmérsékleten pusztul el? Sajnos erről még nincsenek tudomásunkra jutott kutatási eredmények, ugyanakkor tudjuk, hogy jelenleg Ausztráliában, ahol éppen tombol a nyár, a koronavírus éppolyan nyugodtan terjed.

Sokszor járt körbe és sokféle módon, hogy magas dózisú C- vagy D-vitaminnal megelőzhető sőt, gyógyítható a vírus által sokaknál okozott tüdőgyulladással járó betegség. Sok esetben nem is szorulna magyarázatra ez a feltételezés (mert nyilvánvaló, hogy nem igaz), de a terjedő álhírek között jó helyen szerepel, ezért mindenképpen beszélnünk kell róla.

Hiteles forrásokból tájékozódjunk a járványhelyzettel kapcsolatban

Az immunrendszerünknek az a feladata, hogy felismerje az idegen anyagokat és megfelelően reagáljon rá. A koronavírus azonban a tüdőbe jutva - súlyos esetben - olyan folyamatot indít el, amelynek hatására 'immunrendszerünk inadekvát, nem helyes választ ad és ezzel elpusztítja saját tüdősejtjeit' (Duda Ernő, a Szegedi Tudományegyetem professzora, immonológus, virológus, a 444.hu cikkében). Sajnos ehhez semmilyen köze nincs a vitaminoknak, különben már rég nem is beszélnénk járványról. Hogy testünk általános jóllétéhez köze van a megfelelően vitamindús táplálkozásnak? Természetesen igen, de vírusoktól függetlenül.

'Csak az idősek halnak bele.' Kedvelt tévhit, talán mert kellően konkrét ahhoz, hogy valamivel párosítsuk a halálozási lehetőséget. Az idősek valóban az egyik legveszélyeztetettebb réteg azért, mert sokat látott immunrendszerük már nem úgy reagál vírusos helyzetekre, ahogy fiatalabb korukban.

Azonban legalább ilyen rossz helyzetben vannak a krónikus betegségekkel küzdők, például szívbetegek, vérnyomás-problémákkal rendelkezők, a tüdőbetegek és dohányosok, veseelégtelenségben szenvedők, és még folytathatnánk a sort, mert ők mind sokkal nehezebben küzdenek meg egy újabb, más komoly betegséggel. Ezenkívül a fiatalabbak között sem válogat sokat a vírus, ha azok gyenge immunrendszerrel rendelkeznek állandó jelleggel vagy átmenetileg, például épp influenzások.

Hogy mi lehet a megoldás?

Ha az informálódásról van szó, igyekezzünk megbízható helyekről tájékozódni és nem tovább osztani ismeretlen külföldi orvosok, ellenőrizhetetlen helyekről érkezett 'jótanácsait'. Ha mégis elbizonytalanodnál, kérdezd meg nyugodtan a helyi patikust, orvost, vagy tagpatikáink gyógyszerészeit online, hamarosan induló 'Kérdezd a gyógyszerészt!' ÉLŐ videósorozatunkban a Kulcs Patikák Facebook oldalán!

A vírusfertőzés elkerülésére pedig a cseppfertőzés ellen használatos szabályokat vegyük komolyan! Maradjunk otthon és vigyázzunk egymásra.

Szerezd be a fertőtlenítéshez szükséges eszközöket legközelebbi Kulcs PatikábanPatikakeresőnkkel egyszerűen kiválaszthatod a legmegfelelőbb gyógyszertárat.

PodCast ajánló

49:18
Gyógyszerfüggő a családban – Mit tegyünk?

Kapcsolódó cikkek

Cikkajánló

Központi elérhetőségek

Kapcsolat

Cí­m: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.

Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)

E-mail: office@kulcspatikak.hu

Facebook: facebook.com/kulcspatikak

Patikakereső

PatikakeresőHa patikáinkat közvetlenül szeretnéd elérni,
használd a patikakeresőt!
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.

Ha patikáinkat közvetlenül szeretné elérni, használja a patikakeresőt!

Partnereink:

Baba-Mama Tudakozó Partner Kártya Kft. Grafcom Media Kft.