Szinte minden darabot elvisztek belőle, így folyamatosan pótoljuk őket patikáinkban, de jó, ha tudod, az egyszerű kórházi SZÁJMASZK nem nyújt igazi védelmet a fertőzésekkel szemben. Átjárja a levegő, kényelmes, ám épp csak arra jó, hogy ne egyből köhögj rá másokra, ha valamiért nem tudod zsebkendővel takarni a szád. A több ezer forintos, nanoszűrőkkel ellátott maszkban egész nap létezni viszont nem lehet, megoldás mégis van arra, hogy ne kapd el rögtön a fertőzéseket.
Apróságnak tűnik, mégis élet és egészség múlhat rajta. Naponta többször, alaposan mossunk kezet! A meleg vízzel öblítés a baktériumok és vírusok ellen semmit sem ér, ezért legalább 1-1,5 percig szappannal mossuk át a teljes kezet csuklóig. Gondoljunk csak bele, hányan fogták meg aznap a busz kapaszkodóját, a munkahelyi kilincseket vagy a hűtő ajtaját, amit nekünk is meg kell fognunk minden nap. Gyermekeinkről se feledkezzünk meg, hiszen ők is rendszeresen közösségbe járnak. Tanítsuk meg őket helyesen kezet mosni.
A kézfertőtlenítők is hatásosak, ám túlzásba vinni ezeket sem szabad, hiszen a kéz hámrétegének apró sérülései melegágyai egy-egy fertőzésnek.
Az erős immunrendszer a legjobb pajzsunk a csatában. Ebben az időszakban emeljük a C-vitamin bevitelt és ne feledkezzünk meg a D vitaminról, ahogy a természet adta lehetőségekről sem: savanyú káposzta, gyömbér, szegfűszeg, spenót, citrom, alma, méz mind jó társaink lehetnek az immunerősítésben, ahogy a szabadban tett séták, mozgás is.
Alapvetőnek tűnik, mégis le kell írnunk, hogy sem a LEVEGŐBE, sem a TENYERÜNKBE NEM SZABAD köhögni, tüsszenteni. A baktériumokkal és vírusokkal teli nyál- és orrváladék mikrocseppek ezrével szóródnak szét a levegőbe, amit mindenki beszív aztán körülöttünk. A tenyerünkbe köhögés, tüsszentés után pedig gondoljuk át, hány helyre ér a kezünk, hány kilincset, billentyűt, másik kezet fogunk meg és hányszor töröljük meg utána a szemünket például…
A zsebkendőbe tüsszentés mellett a KÖNYÖKHAJLAT a megoldás! Az aztán nem érintkezik senkivel és semmivel az esti fürdésig, mégis mindig „kéznél van”, ha ránk jön az inger.
Nem biztos, hogy ez az időszak a legjobb a családi tömegrendezvényekre, bár ez minden februárra igaz, nem csak most, a koronavírus-pánik idején. Igyekezzük a nagy, zárt térben rendezett rendezvényeket inkább elkerülni, ha módunk van rá. Túl nagy az ilyen helyeken a vírusok terjedésének esélye.
Vírusfertőzésekre nincs orvosság. A tüneti kezelés azonban fontos, ezért legyen otthon láz- és fájdalomcsillapító, C-vitamin, kamillatea és náthás tünetekre, például orrdugulásra, torokfájdalomra bevált készítmény a patikából.
A vírusfertőzések legveszélyeztetettebb csoportjai: az idősek, a csecsemők és azok a betegek, akik immunrendszert gyengítő gyógyszeres kezelés alatt állnak. A fenti tanácsok és az elővigyázatosság számukra különösen fontosak, vigyázzunk egymásra.
Védekeztél, mégis elkaptál egy fertőzést? Tessék kifeküdni és a lázas állapot elmúlása után is hagyj néhány napot a regenerálódásra otthon, nyugodt körülmények között. Ezzel nem csak magadnak teszel jót, hanem annak is csökkented az esélyét, hogy továbbadd a vírust.
198 évvel ezelőtt ezen a napon fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnusz kéziratát. Az 1830-as években pályázatot hirdettek megzenésítésére azzal a céllal, hogy a magyar népnek is legyen saját himnusza a kötelező osztrák mellett. Ahogy az nyilvánvaló, Erkel Ferenc megzenésített változata nyert. Érdekesség azonban, hogy ma nem a győztes zenei művel ismerjük himnuszunkat. A pályázaton nyert himnusz verbunkos, vidámabb hangvétele a trianoni békeszerződés után tűnt el és alakult ki a ma ismert, imádsághoz hasonlító, lassú verzió, amelynek nagyzenekari átirata 1938-ban született meg. Innentől kezdve minden hivatalos és ünnepi esemény fontos része lett a Himnusz hazánkban, de csak 1989-ben döntöttek róla a parlamentben, azaz 166 évvel azután vált hivatalosan is nemzeti himnuszunkká, hogy Kölcsey Ferenc papírra vetette.
Nincs időd olvasni? Pedig valóban hatékony agyserkentő és stresszoldó tevékenység. Kutatások szerint már hat perc olvasás is képes lelassítani a szívverést, és csökkenteni az izomfeszültséget, a könyv témájától függetlenül. Ezzel gyorsabban hat a káros stresszre, mint a teázás vagy a zenehallgatás például. Agyserkentő hatása az olvasási élményen alapszik. Ismerős az, amikor a fahéj szót olvasva szinte érezzük az illatát? Akkor épp a szaglásért felelős agyi terület aktiválódik. Ennek megfelelően kiválóan edzésben tartja az agyat, és óv a memóriavesztéstől.
Tudtad, hogy a Kulcs Patikák törzsvásárlói ajándékkönyvet kapnak a Könyvtündértől? Kérd kuponkódodat a patikákban!
Központi elérhetőségek
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090
E-mail: office@kulcspatika.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak