Az év eleje általában a nagy tervek elÅ‘készÃtésének ideje. Értékeljük az elÅ‘zÅ‘ évünket, átgondoljuk a prioritásokat, és idén idÅ‘t találunk a legfontosabbakra, amilyen például az ÉNIDÅ is. Egyszerűen szükség van rá, akár a levegÅ‘re: tegyünk érte, hogy rendszeresen legyen olyan idÅ‘nk, amikor csak saját magunk szórakoztatása, lazÃtása, kényeztetése az egyetlen cél. Ez a kötelezÅ‘ töltési idÅ‘nk.
Mert mindannyian tudjuk, milyen nehéz lavÃrozni nÅ‘ként abban a sok szerepben, amibÅ‘l legalább három-négy biztosan kijut mindenkinek egy idÅ‘ben az életben: anya, feleség, dolgozó nÅ‘, háztartásvezetÅ‘, testvér, házitanár, kertész, barátnÅ‘, szeretÅ‘, nagynéni, fÅ‘nök.., és még ezer más, ahogy az élet különbözÅ‘ viszonyait nézzük.
Ugyanakkor szerepeink bÅ‘vülésével nem lettek kisebbek a magunkkal -vagy persze a mások által támasztott velünk- szemben elvárt minimumok. És innen már csak egy ugrás az idÅ‘zavar, az állandó rohanás, a kialvatlanság, szorongás az alulteljesÃtés (lehetÅ‘sége) miatt, önértékelési zavar, a folyamatosan feszÃtÅ‘ stressz, vagy akár a kiégés ijesztÅ‘ állapota.
Mert az énidÅ‘ fontos lenne, akár vÃz a sivatagban, de a millió teendÅ‘ mellett honnan csÃpjünk el még idÅ‘t magunkra is?
1. IDÅRABLÓK FELISMERÉSE
Még most, az év elején – amÃg nem kapott el a gépszÃj- ülj le és gondold át Å‘szintén, hogyan telnek a napjaid? Vannak-e olyan idÅ‘rabló tevékenységeid, amiket ki lehetne iktatni, lerövidÃteni vagy hasznosabban eltölteni?
Extra tipp: Este az ágyban a Facebookot pörgeted még egy-két órát elalvás elÅ‘tt? Talán kikapcsolódásnak is tűnhet a számodra, azonban számos kutatás bizonyÃtja, hogy bár valóban szórakoztató, komoly függÅ‘séget okozó tevékenység, amibÅ‘l észrevétlenül mindig egyre többet akar az ember. A social mediával eltöltött idÅ‘ mennyiségét mindenképp vizsgáld felül és korlátozd!
2. A 168 ÓRÃS TRÜKK
A nap csak 24 órából áll, hogyan férhet ebbe bele minden? Már elÅ‘re szorongató, hogy nincs erre a kérdésre jó válasz… Éppen ezért tágÃtsuk ki a látókörünket! Ne egy napban gondolkozzunk, ha a mindennapos tevékenységeinkre gondolunk, hanem egy egész hétben! 24 helyett 168 órát vegyünk alapul. Már a gondolat is megnyugtató, nem igaz?
Nem fért bele a napba jó szájÃzzel a 8 óra munka utazással, a gyerekkel tanulás, játék, a mosogatás, a fÅ‘zés, a porszÃvózás, az énidÅ‘s tevékenység, a férjjel való beszélgetés, az iskolai fellépÅ‘ ruha megvétele, a hűtÅ‘ leolvasztása, az esti szex és 7 óra alvás? Te megpróbáltad. De csak 24 órád… volt eddig, mert ha ezentúl 168 órára tervezed a teendÅ‘idet -kis elÅ‘retervezés mindenképpen kell-, érezni fogod a minÅ‘ségi különbséget az életedben! Kevesebb szorongással és önostorozással kinyÃlik a világ.
3. NEM IS VAGY EGYEDÜL!
A végeláthatatlan, tengernyi teendővel sokszor érezzük magunkat egyedül. Emiatt sokat bosszankodunk a szennyest válogatva, miközben verset mondatunk fel a gyerekkel, fő a leves és a lábunkkal épp feltörlünk valamit a padlóról. Ha ebből eleged van, ülj le pár percre és nézz magad köré: kik vesznek téged körül?
Férj, barát, nagyszülÅ‘k, testvéred, szomszédok, a gyereked osztálytársainak szülei, a játszótéri szülÅ‘k, klubtagok, munkatársak? Aztán szűkÃtsd le azokra, akikkel vagy annyira jó kapcsolatban, hogy idÅ‘nként kérni tudj tÅ‘lük szÃvességet, amit tudsz is valamikor viszonozni.
Megfogalmazni konkrét kéréseket érdemes, elkerülni a félreértéseket, további nehézségeket:
AmÃg elviszem a gyereket korrepetálásra, felporszÃvóznál kérlek? Ha úgyis odamész, fel tudnál engem is Ãratni a listára/nekem is vennél egy repülÅ‘ szÅ‘nyeget?
Extra tipp: A gyerekeket fogjuk be egy kis munkára otthon! Nem ördögtől való elképzelés sőt, józan megfontolás eredménye, amely jó hatással van a család életére és a gyerekek lelki fejlődésére is. Hiszen ha sosem csinálja, hogyan értékelhetné például később leendő párja otthon végzett munkáját? Hogyan fogna bele, tervezné meg magabiztosan felnőttként ezeket a feladatokat?
Szervezzük meg saját szociális hálónkat és legyünk részesei másénak is. Ezzel és a fenti tippekkel teljesebb életet élhetünk, azaz igen: akár nyugodtan lehet végre énidőnk is!
A hasznos tanácsok megÃrásában segÃtségünkre volt: Füredi Júlia ELÉG cÃmű könyve, a www.gyermekut.hu, https://pszichologus.mrazkata.com/, https://anyutervez.com/ weboldalak szakértÅ‘i tartalmai, valamint saját tapasztalataink is.
Â
Gondoltad volna, hogy Kulcs Kártyáddal könnyen tehetsz az egészségedért? A Kulcs Patikák HOME FITNESS oldalán ingyenes, szakszerű edzés sorozat várja az érdeklődőket. Lépj be és kövesd Gyócsi Dóri gerinctréner és jógaoktató, valamint Nagy Amarilla gyógytornász szakszerű edzéseit, például a szenior tornasorozatot vagy a sokat ülők számára készített preventív formatornát. Kattints ide, lépj be Kulcs Kártya számoddal és kezdődhet a torna!
A ritka betegségek olyan betegségek, amelyek az átlagos népességhez viszonyítva kevés embert érintenek. Európában például egy betegség akkor tekinthető ritkának, ha több mint 2000 emberből mindössze egyet érint.
Ritka betegségek ezrei léteznek. Míg közel minden genetikai eredetű betegség ritka betegség, nem minden ritka betegség genetikai eredetű. Léteznek igen ritka fertőző betegségek is, valamint autoimmun betegségek is ritka rákmegbetegedések.
Napjainkig számos ritka betegség oka tisztázatlan, ezért az általánosan előforduló betegségekre berendezkedett egészségügyi ellátó rendszerekben nincs könnyű helyzete egy ritka betegséggel küzdőnek.
Erre hívja fel a figyelmet a február 28-i világnap.
Központi elérhetőségek
Ár- És kÉszletinformÁció irÁnt
ÉrdeklŐdj a legkÖzelebbi
Kulcs PatikÁban!
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)
E-mail: office@kulcspatika.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak