Az év eleje általában a nagy tervek előkészítésének ideje. Értékeljük az előző évünket, átgondoljuk a prioritásokat, és idén időt találunk a legfontosabbakra, amilyen például az ÉNIDŐ is. Egyszerűen szükség van rá, akár a levegőre: tegyünk érte, hogy rendszeresen legyen olyan időnk, amikor csak saját magunk szórakoztatása, lazítása, kényeztetése az egyetlen cél. Ez a kötelező töltési időnk.
Mert mindannyian tudjuk, milyen nehéz lavírozni nőként abban a sok szerepben, amiből legalább három-négy biztosan kijut mindenkinek egy időben az életben: anya, feleség, dolgozó nő, háztartásvezető, testvér, házitanár, kertész, barátnő, szerető, nagynéni, főnök.., és még ezer más, ahogy az élet különböző viszonyait nézzük.
Ugyanakkor szerepeink bővülésével nem lettek kisebbek a magunkkal -vagy persze a mások által támasztott velünk- szemben elvárt minimumok. És innen már csak egy ugrás az időzavar, az állandó rohanás, a kialvatlanság, szorongás az alulteljesítés (lehetősége) miatt, önértékelési zavar, a folyamatosan feszítő stressz, vagy akár a kiégés ijesztő állapota.
Mert az énidő fontos lenne, akár víz a sivatagban, de a millió teendő mellett honnan csípjünk el még időt magunkra is?
1. IDŐRABLÓK FELISMERÉSE
Még most, az év elején - amíg nem kapott el a gépszíj- ülj le és gondold át őszintén, hogyan telnek a napjaid? Vannak-e olyan időrabló tevékenységeid, amiket ki lehetne iktatni, lerövidíteni vagy hasznosabban eltölteni?
Extra tipp: Este az ágyban a Facebookot pörgeted még egy-két órát elalvás előtt? Talán kikapcsolódásnak is tűnhet a számodra, azonban számos kutatás bizonyítja, hogy bár valóban szórakoztató, komoly függőséget okozó tevékenység, amiből észrevétlenül mindig egyre többet akar az ember. A social mediával eltöltött idő mennyiségét mindenképp vizsgáld felül és korlátozd!
2. A 168 ÓRÁS TRÜKK
A nap csak 24 órából áll, hogyan férhet ebbe bele minden? Már előre szorongató, hogy nincs erre a kérdésre jó válasz. Éppen ezért tágítsuk ki a látókörünket! Ne egy napban gondolkozzunk, ha a mindennapos tevékenységeinkre gondolunk, hanem egy egész hétben! 24 helyett 168 órát vegyünk alapul. Már a gondolat is megnyugtató, nem igaz?
Nem fért bele a napba jó szájízzel a 8 óra munka utazással, a gyerekkel tanulás, játék, a mosogatás, a főzés, a porszívózás, az énidős tevékenység, a férjjel való beszélgetés, az iskolai fellépő ruha megvétele, a hűtő leolvasztása, az esti szex és 7 óra alvás? Te megpróbáltad. De csak 24 órád volt eddig, mert ha ezentúl 168 órára tervezed a teendőidet -kis előretervezés mindenképpen kell-, érezni fogod a minőségi különbséget az életedben! Kevesebb szorongással és önostorozással kinyílik a világ.
3. NEM IS VAGY EGYEDÜL!
A végeláthatatlan, tengernyi teendővel sokszor érezzük magunkat egyedül. Emiatt sokat bosszankodunk a szennyest válogatva, miközben verset mondatunk fel a gyerekkel, fő a leves és a lábunkkal épp feltörlünk valamit a padlóról. Ha ebből eleged van, ülj le pár percre és nézz magad köré: kik vesznek téged körül?
Férj, barát, nagyszülők, testvéred, szomszédok, a gyereked osztálytársainak szülei, a játszótéri szülők, klubtagok, munkatársak? Aztán szűkítsd le azokra, akikkel vagy annyira jó kapcsolatban, hogy időnként kérni tudj tőlük szívességet, amit tudsz is valamikor viszonozni.
Megfogalmazni konkrét kéréseket érdemes, elkerülni a félreértéseket, további nehézségeket:
Amíg elviszem a gyereket korrepetálásra, felporszívóznál kérlek? Ha úgyis odamész, fel tudnál engem is íratni a listára/nekem is vennél egy repülő szőnyeget?
Extra tipp: A gyerekeket fogjuk be egy kis munkára otthon! Nem ördögtől való elképzelés sőt, józan megfontolás eredménye, amely jó hatással van a család életére és a gyerekek lelki fejlődésére is. Hiszen ha sosem csinálja, hogyan értékelhetné például később leendő párja otthon végzett munkáját? Hogyan fogna bele, tervezné meg magabiztosan felnőttként ezeket a feladatokat?
Szervezzük meg saját szociális hálónkat és legyünk részesei másénak is. Ezzel és a fenti tippekkel teljesebb életet élhetünk, azaz igen: akár nyugodtan lehet végre énidőnk is!
A hasznos tanácsok megírásában segítségünkre volt: Füredi Júlia ELÉG című könyve, a www.gyermekut.hu, https://pszichologus.mrazkata.com/, https://anyutervez.com/ weboldalak szakértői tartalmai, valamint saját tapasztalataink is.
Központi elérhetőségek
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)
E-mail: office@kulcspatikak.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak
Patikakereső
Ha patikáinkat közvetlenül szeretnéd elérni,
használd a patikakeresőt!
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.