Március óta több mint százezer embert mozgatott meg a Kulcs Patikák Facebook-oldalán edzéseivel, online edzéseivel méghozzá ÉLÅBEN, ami nem egy könnyű műfaj. Dóri azonban hamar az általa lefárasztott közönség kedvence lett, nem csak mosolygós természete miatt, hanem kreatÃv profizmusa okán.
Csoda hát, hogy minden héten sok kérdést kapunk vele kapcsolatban a Facebook-követőktől? Fel is tettünk neki néhányat, hogy jobban megismerjük Gyócsi Dórit, gerinctrénert, jógaoktatót.
Â
Kulcs Patikák: Honnan hozod a mozgás szeretetét, hogy és mikor jött az életedbe a sport?
Gyócsi Dóri: A sport általános iskola óta az életem része, dobó atlétaként kezdtem, bár akkor még egyáltalán nem értettem a sport lényegét… Alázat nem volt bennem és már akkor sem szerettem a kötelező dolgokat. Serdülő koromra azonban fordult a kocka és rájöttem, hogy mennyi mindent kapok a rendszeres mozgástól. Eleinte természetesen a plusz kilók miatt kezdtem el, aztán rájöttem, hogy terápiának is kiváló. Ha bánat vagy csalódás ért azért, ha boldog voltam, akkor azért jártam el futni, és hip-hopot táncolni.
Â
Kulcs: Tényleg szociális munkás végzettséged is van a több sportoktatói mellett? Miért tartottad ezt fontosnak megszerezni? Nem számÃt túl népszerű szaknak… mi fogott meg benne?
Dóri: JavÃtok, egyáltalán nem népszerű! De szerintem az egyik leggyönyörűbb hivatás és én alapvetÅ‘en emberekkel akartam foglalkozni. A szociális munka Ãgy elÅ‘bb is jött az életembe, mint a sportoktatói tevékenység. Tulajdonképpen a szocmunkának köszönhetem, hogy itt lehetek, ahol most vagyok. Amúgy szÃvem szerint, minden leérettségizett diáknak csinálnék egy féléves érzékenyÃtÅ‘t, hogy kicsit megismerjék önmagukat és a világot.Â
Â
Kulcs: És hogy látod a felnÅ‘tteket? Mire van szükségük ahhoz, hogy foglalkozzanak magukkal, a testükkel? Mit ajánlanál azoknak, akik mindig csak morfondÃroznak?
Dóri: Szerintem mindenképpen kell lennie egy bizonyos „kattnak†a fejben. Kisebb-nagyobb céloknak, és ha az ember valóban eldöntötte, és megvan a saját belső késztetés, akkor tudjuk csak – mi edzők – igazából motiválni.
Nagyon sokféle emberrel találkoztam, és mindenkit sajátosan kell biztatni, valakit a lassabb, könnyebb mozgással kedvesen, valakit súlyzós edzéssel határozottan, mást pedig nyújtással. Azt ajánlanám mindenképp, hogy legyen egy belső elhatározás, mert enélkül kevesek vagyunk mi, edzők.
Kulcs: A babázó anyukákkal könnyebb a dolgod? És ha már anyukák, szülés után mikor lehet elkezdeni tornázni, hogy a hasfal visszatérhessen a régi kerékvágásba?
Dóri: Az évek alatt szerzett tapasztalatom szerint, a leghálásabb és leglelkesebb vendégek az anyák. Nekik rengeteg motivációjuk van ugyanis: egy óra felnÅ‘tt társaság, egy óra „énidÅ‘â€, a fennmaradt plusz kilók és a tükör nem épp a barátjuk, ezért megoldják, hogy akár babával vagy anélkül, személyesen vagy online, de mozogjanak. Åk igazi példaképek, csodálom Å‘ket.Â
Az orvosok megÃtélése szerint, 6-8 héttel a szülés után az óvatos edzést már el lehet kezdeni. És sok mindent lehet tenni, hogy gyorsabb legyen a regenerálódás, például intim torna vagy különbözÅ‘ hasaktiváló gyakorlatok, szétnyÃlt hasizom torna.
Â
Kulcs: Már készül veled néhány új tornasorozat a Kulcs Patikák törzsvásárlói számára. Az egyiknek a frissen szült anyukák fognak a legjobban örülni télen. Mit tudhatunk a szétnyÃlt hasizom regenerálásáról?
Dóri: Igen, nagyon izgalmas tornasorozat lesz ez! A „rectus diastasisâ€, azaz a szétnyÃlt hasizom alatt a két egyenes hasizom az egymástól való eltávolodását értjük. A kötÅ‘szövetes elemek meglazulnak, és nem tartják szülés után megfelelÅ‘en a belsÅ‘ szerveket, ami a hasfal elsÅ‘dleges feladata lenne, Ãgy a derék fog kompenzálni, ezért is alakul ki sok esetben a derékfájás.Â
És ez nemcsak az anyukákat érinti. A rosszul végzett hasprések, felülések miatt több testépÃtÅ‘ is szétnyÃlt hasizommal rendelkezik, vagy a helytelen testtartással/fokozott háti görbülettel, nagyobb pocakkal rendelkezÅ‘ férfiaknál- nÅ‘knél is kialakulhat.Â
Sajnos nem mindenkinek lehet az eredeti állapotra „visszatornázni†a hasfalát. Ez attól függ, kinek milyen a kötőszövete. De átlagban 3-4 hónap alatt rendbe lehet hozni, és folyamatos torna mellett fent lehet tartani ezt az állapotot.
Kulcs: Idén a COVID miatt talán többet ül mindenki az azelÅ‘tti életéhez képest, sokféle mozgás kimarad a hétköznapokban. AzonkÃvül, hogy veled tornázunk minden vasárnap, mit tehetünk hétköznap a gerincünkért?
Dóri: Bevallom, én is csak kliséket tudok puffogtatni, de ezek mind igazak. Óránként fel kéne állni és megnyújtózni, ha van rá lehetÅ‘ség, lógni. Megtanulni a helyes testtartást. Tudatosabbnak lenni hétköznap: például ne kocsival menjünk a közértbe, használjuk a lépcsÅ‘t is néha… Igyunk sok folyadékot és aludjunk mindig eleget! Ezekkel komolyan hozzá tudunk járulni a gerincünk egészségéhez, hisz alvás alatt tudnak a porckorongok regenerálódni, feltöltÅ‘dni vÃzzel például.
Kulcs: Ha valakinek kevés az a torna, amit a Kulcs Patikák oldalain lát tőled, hol érhetnek el, mint személyi edzőt?
Dóri: Jelenleg túlnyomórészt online edzéseket tartok, van egy VIP csoportom is a Facebookon, ahol jógát és erÅ‘sÃtÅ‘ edzéseket tartok. Oda privát üzenetben lehet jelentkezni. Személyesen pedig a Liget Fitnessben tartok privát órákat.
Gondoltad volna, hogy Kulcs Kártyáddal könnyen tehetsz az egészségedért? A Kulcs Patikák HOME FITNESS oldalán ingyenes, szakszerű edzés sorozat várja az érdeklődőket. Lépj be és kövesd Gyócsi Dóri gerinctréner és jógaoktató, valamint Nagy Amarilla gyógytornász szakszerű edzéseit, például a szenior tornasorozatot vagy a sokat ülők számára készített preventív formatornát. Kattints ide, lépj be Kulcs Kártya számoddal és kezdődhet a torna!
A ritka betegségek olyan betegségek, amelyek az átlagos népességhez viszonyítva kevés embert érintenek. Európában például egy betegség akkor tekinthető ritkának, ha több mint 2000 emberből mindössze egyet érint.
Ritka betegségek ezrei léteznek. Míg közel minden genetikai eredetű betegség ritka betegség, nem minden ritka betegség genetikai eredetű. Léteznek igen ritka fertőző betegségek is, valamint autoimmun betegségek is ritka rákmegbetegedések.
Napjainkig számos ritka betegség oka tisztázatlan, ezért az általánosan előforduló betegségekre berendezkedett egészségügyi ellátó rendszerekben nincs könnyű helyzete egy ritka betegséggel küzdőnek.
Erre hívja fel a figyelmet a február 28-i világnap.
Központi elérhetőségek
Ár- És kÉszletinformÁció irÁnt
ÉrdeklŐdj a legkÖzelebbi
Kulcs PatikÁban!
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)
E-mail: office@kulcspatika.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak