A lábgombás fertőzések újra és újra visszatérő jelenségét másnéven 'atlétalábnak' is nevezik, ugyanis leggyakrabban a sportolók szenvednek tőle. De tévedés ne essék, atlétalába persze nem csak a rendszeresen sportolóknak van, egy 2014-es tanulmány* szerint a Tinea pedis fertőzés az európai lakosság hozzávetőleg egyharmadát érinti. Hatalmas szám, rengeteg bőrbetegséggel élő ember.
A név kötelez: a rendszeresen sportolóknál különösen nagy a fertőzés veszélye, hiszen gyakran végeznek olyan tevékenységet, amely során
a láb beizzad, nedves lesz, remek táptalajt nyújtva a gombáknak,
bőrfelületi sérüléseket szenved a lábuk, horzsolásaik, körömkárosodásaik vannak, amelyeken könnyen bejutnak a kórokozók,
lábbeli és zokni nélkül vannak közös helyiségekben, használják többen ugyanazt a padlót, eszközöket
A fenti felsorolásból azonban látszik, hogy ezek bizony nem csak a sportolókkal fordulnak elő, így könnyedén azon kaphatjuk magunkat, hogy ahhoz a bizonyos egyharmadhoz tartozunk. Bár sűrű az előfordulása, nagyon fontos, hogy még idejében felismerjük és mindenképpen kezeljük a láb gombás fertőzését. A késői reakció ugyanis a makacs, utálatos körömgombáig kikövezett utat jelenti. A körömgomba makacs jelzője abból az 'apróságból' adódik, hogy a körmök lassú növekedése miatt, a gyógyulás -szakszerű kezelés ellenére is- eltarthat akár 1 évig is!
A mindennapok során is fontos, de sportolás esetén különösen. Tisztítsd, mosd ki rendszeresen a cipőd belsejét is szappannal, mosószerrel és váltogasd a lábbeliket. A cipők fertőtlenítésére alkalmazott spray-k is hatásosak, de nem helyettesítik a cipők rendszeres tisztítását. A sportolásnál egymásnak kölcsönzött cipőkről pedig most le is beszélünk!
Kivéve, ha nálad van a saját papucsod. A szabály uszodában, strandon, vendégségben, sportközpontok, strandok zuhanyzóiban állva is érvényes.
Ha a cipőben, vagy mezítláb akár, bármilyen kár éri a körmöd vagy a bőröd, akkor alapos tisztítás után kezeld a sebet, fertőtleníts. A gombák számára ugyanis a sérült bőrnél jobb hely nincs is a bejutásra.
Végre értelmet nyer, amit egész gyerekkorunkban anyáinktól hallottunk. Otthon ugyanis sokat vagyunk mezítláb, a cipőn behozott kórokozókat jobb, ha nem sétáltatjuk körbe a lakásban a talpunkon. Heti egy-két fertőtlenítős felmosást érdemes beiktatni a háztartási munkák közé.
Babás ötletnek tűnhet hintőport vásárolni, pedig az izzadós láb egyik fontos felszerelése. Ha lábizzadással számolsz aznap, hintőporozd át a lábad, mielőtt zoknit húzol rá és csodálkozz a különbségen! Felszívja a nedvességet és kevésbé izzad majd át a lábad.
Ha időben észreveszed a lábgomba fertőzés első jeleit, és kezeled, sosem terjed át a körmödre, vagy válik komolyabb, nehezebben kezelhető fertőzéssé. Ha a lábujjaid között, vagy más helyeken a talpon, viszket, hámlik, éget, akkor ideje kezelésbe venni azokat a lábakat! A körömgomba kezelése házilag egyzerű folyamat, sok kiváló patikai készítmény áll már rendelkezésre, amelyekkel elejét lehet venni a problémának, de ha először természetes irányt vennél, egy teafaolajos lábfürdő vagy vattapamacsos kezelés is sokat segíthet.
Ha a fentiek ellenére nem javul a helyzet pár héten belül, akkor gyere a patikába, nézünk neked egy számodra megfelelőbb, esetleg más hatóanyagú készítményt körömgomba kezelésére, illetve keress fel egy bőrgyógyászt!
*Hee Jung Yoon, et al. Epidemiol Health. 2014; 36: e2014017
Központi elérhetőségek
Cím: 1117 Budapest, Alíz utca 3. 1. emelet
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-16:30 óra)
E-mail: office@kulcspatikak.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.
Patikakereső
Ha patikáinkat közvetlenül szeretnéd elérni,
használd a patikakeresőt!
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.