waiting
Email-cím:*
Név:*
Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot:*
Hozzájárulok, hogy a Kulcs Patikák Zrt. a személyes adataimat az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak szerint kezelje, és hírlevelet küldjön számomra.
Legfrissebb:
Kiemelt Geers ajánlat 11.30-ig: -50% a Phonak Audéo Sphere Infinio hallókészülékre!
Keresd non-stop patikáinkat hétvégén és éjjel is!
KulcsPatikák
2021.10.20.
székrekedés
kulcs patikák
kulcskártya
kulcspatikák
táplálkozás
torna

Mi segít a székrekedésen?

Székrekedésen a széklet gyakoriságának vagy mennyiségének tartós csökkenését, vagy erőltetett, nehéz székletürítést értünk, ugyanakkor fontos megjegyeznünk, hogy a napi bélmozgás személyenként egészen eltérő lehet.

A hivatalos megközelítés szerint, akkor beszélünk székrekedésről, ha kevesebb, mint heti három alkalommal látogatjuk meg a WC-t, hogy 'nagy dolgunkat' végezzük.

A székrekedés a lakosság ötödét érintő jelenség, ami a kor előre haladtával, illetve bizonyos betegségek esetén (pl.Parkinson kór, pajzsmirigy betegségek, pszichés problémák) gyakoribb.

A krónikus székrekedés rossz közérzetet, fejfájást, étvágytalanságot, bakteriális túlnövekedést, bélgázosságot, hasfájást okozhat, de gyakrabban alakul ki aranyér betegség, vastagbél kitüremkedések, nyálkahártya berepedés vagy végbél előesés is, mint másoknál.

Mi segít a székrekedésen?

A TÁPLÁLKOZÁS FONTOSSÁGA

Helyes életmóddal, ezen belül a megfelelő, változatos és rendszeres táplálkozással sokat tehetsz ellene. Tartózkodj a szélsőséges diétáktól, amikben száműznél bizonyos élelmiszercsoportokat az étrendedből. Étrended alapjai legyenek: kellő mennyiségű rostbevitel, pl teljes kiőrlésű gabonából készült kenyerek, tészták, péksütemények mellett mindig figyelj a napi többszöri zöldség-gyümölcs fogyasztására, és ne hagyd ki a hüvelyeseket az étrendedből. Ezeken kívül remek csemege lehet számodra az aszalt szilva és a füge. (Az aszalványoknál feltétlenül vedd figyelembe azok magas cukortartalmát, különösen ha a cukorbetegségben vagy inzulinrezisztenciában érintett vagy.)

Népszerű reggeli a lassú emésztés javítására, az őrölt lenmag joghurtba keverve, amely akár este is fogyasztható. Érdemes kipróbálnod! Áldásos hatását a magas rost és síkosító anyag tartalmának és az omega-3 zsírsavaknak köszönheti.

A nagy mennyiségű rost kiválóan aktivizálja szervezeted erőforrásait. Segít a bélflórád helyreállításában, kedvezően befolyásolja az emésztési folyamataidat. Így a napi rostbevitel átgondolására mindig szánj időt, ahogy a kellő folyadékbevitelre is. Sokunk számára nagy kihívás napi 1,5-2 liter víz, gyógytea vagy gyümölcstea elfogyasztása, pedig a szükséges folyadékbevitel nélkül számos biológiai funkciónk, így a bél perisztaltikája is romlik, így a székrekedéses időszakokban különösen fontos tényező az, hogy mennyit iszunk egy nap.

MOZGÁS NÉLKÜL NEM MEGY

Gyakran oka a székrekedésnek a mozgásszegény életmód, ami nem csupán a vázizmok, de a belek eltunyulásával és a rossz vérellátásával is jár. Napi 30 perc aktív mozgás az egészséges élet alapja, ne hanyagold el (magad)!

Ha nem tudod, hogyan kezdj bele, próbáld ki a napi sétát! Ez az egyszerű, kíméletes mozgásforma is kiválóan átmozgatja a testet-lelket, és a bélműködésnek is jót tesz. Ha a séta nem te a műfajod, akkor a Kulcs Patikák Home Fitness Programja segíthet! Ingyenes és éppen 30 perces tornaedzések várják a Kulcs Kártyásokat a honlapunkon: kismama torna, szenior gyógytorna, preventív formatorna az ülőmunkát végzőknek és 'anyutest-edzés' várja a mozogni vágyókat. Jelentkezz be a Kulcs Kártyád számával a honlapon és a főoldalon megtalálod a tornákat!

Mi segít a székrekedésen?

A HASHAJTÓ GYÓGYSZEREKRŐL

Jó, ha tudod, hogy a hashajtó gyógyszerek pusztán átmeneti megoldást nyújtanak. Emellett a hozzászokás veszélyét is magában hordozzák, ami tovább rontja a problémát huzamosabb használat esetén. Rendszeres használatra speciális gyógyvizek fogyasztását ajánljuk, vagy magas cukortartalmú, így nagy vízmegkötő, vízvisszatartó képességű szuszpenziók a legalkalmasabbak. Ha ezek sem hoznak eredményt, a bélfal izgatásával ható készítménnyel próbálkozz, pl. szennalevél teával vagy más szennozid hatóanyagú készítménnyel, de ezeket csak alkalomszerű használatra és minimális, szükséges dózisban javasoljuk.

MIKOR FORDULJ ORVOSHOZ?

  • Hetente egyszer-kétszer van csak székletürítés az étrend, illetve a mozgásszegény életmódon való változtatás ellenére

  • Intenzív hasi fájdalom esetén

  • Vér jelenik meg a székletben

  • Váltakozik a székrekedés és hasmenés

  • Végbéltáji fájdalom jelentkezik

  • Vékony, ceruzaszerű széklet ürül

  • Indokolatlan fogyás következik be

PodCast ajánló

33:33
40 felett a tested, avagy mozgással az öregedés ellen

Kapcsolódó cikkek

Cikkajánló

Központi elérhetőségek

Kapcsolat

Cí­m: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.

Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)

E-mail: office@kulcspatikak.hu

Facebook: facebook.com/kulcspatikak

Patikakereső

PatikakeresőHa patikáinkat közvetlenül szeretnéd elérni,
használd a patikakeresőt!
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.

Ha patikáinkat közvetlenül szeretné elérni, használja a patikakeresőt!

Partnereink:

Baba-Mama Tudakozó Partner Kártya Kft. Grafcom Media Kft.