A megfelelő és hatékony fényvédelem elengedhetetlen babáknál és gyermekeknél egyaránt. A csecsemők bőrének pigmentáltsága alacsony, szerkezete vékony, fényvédelme gyenge. Magas UV-sugárzásnál a gyermek bőre akár öt perc alatt is leéghet. Az UV-sugárzással kapcsolatos károsodások 50-80%-a gyermekkorban és serdülőkorban történnek.
Az UV-sugárzás és a napégések gyermekkorban hosszútávon egészségügyi problémákhoz vezethetnek, ezért a legjobb, ha megfelelő körültekintéssel választott fényvédő termékek használatával megelőzzük ezeket.
Ãltalános szabály, hogy a babákat nem szabad közvetlen napsugárzásnak kitenni, mivel természetes védelmi mechanizmusaik gyengék, még nem fejlÅ‘dtek ki. Nyáron a 10 és 16 óra közötti napon való tartózkodás szigorúan kerülendÅ‘. Ãratlan, de megszÃvlelendÅ‘ szabály, hogy a gyermekeknek könnyű anyagú sapkát, védÅ‘ruhát, illetve megfelelÅ‘ magas faktorú naptejet kell használniuk.
A legalább SPF 50+ széles spektrumú UVA-UVB-sugárzás elleni fényvédÅ‘ biztonságos védelmet ad, használjuk még felhÅ‘s idÅ‘ben is. FényvédÅ‘ krémet kell felvinni minden napfénynek kitett területre. Jó ha tudjuk, hogy a leggyakrabban leégÅ‘ területek a kisgyerekeknél a fülcimpák, a tarkó, a lábfejek, az orr, az ajkak és a kézfejek. Gyakori a kevés fényvédÅ‘ használata, Ãgy jó, ha a krém minÅ‘sége mellett a mennyiségére is figyelünk, ma mér kapható speciális fényvédÅ‘ arcra. Kisgyerekeknél alkalmazzuk fÅ‘szabályként, hogy legalább egy nagy diónyi mennyiséget kenjünk el az egész testre. A napkrémek nem nyújtanak egész napos védelmet, Ãgy 2 óránként érdemes újra kenni.
Ma már elérhetÅ‘ek kicsik és nagyok számára is speciális UV szűrÅ‘s felsÅ‘ruhák és sapkák. Tévedés, hogy a fehér szÃnű ruhák jobban védenek, a sötét szÃnek több UV sugarat képesek kiszűrni, mint a világosak!
Nyaraláskor, strandon, vÃzparton szükség van extra óvintézkedésekre, mert a vÃz és a homok visszatükrözik a napsugarakat. A folyamatos védelem érdekében válasszon a szülÅ‘ olyan fényvédÅ‘t, amelyet kifejezetten nedves bÅ‘rre való alkalmazásra terveztek. Legyen nálunk és használjunk is a strandon napernyÅ‘t vagy félsátrat, és fontos a védÅ‘ruházat.
Hogy kell-e a babáknak napszemüveg? A baba napszemüveg nem divathóbort. A gyerekek szeme sokkal érzékenyebb, mint a felnÅ‘tteké, pupillájuk nagyobb, Ãgy több fény jut a szemükbe. Ráadásul az Å‘ szemük nem képes annyira kiszűrni az UV sugárzást sem, mint a felnÅ‘tteké. SÅ‘t, a 10 évnél fiatalabb gyerek szemlencséje hatszor több UV sugarat enged át. Gondoljunk erre ne csak tavasszal és nyáron, hanem akár télen is, hóban.
Vásárlás szempontjai közül elsÅ‘, hogy optikai szakboltban vásároljunk. A napszemüvegen legyen rajta az UV400-as felirat, ami biztosÃtja a 100%-os UV védelmet (ha ez nincs rajta ne vegyék meg, mert a nem UV szűrÅ‘s napszemüvegek többet ártanak a baba szemének, mintha nincs rajta semmi). Praktikus szilikonos pánttal rögzÃthetÅ‘ napszemüveget választani, ütésálló anyagból, lehetÅ‘leg a fejre simuljon, hogy ne süssön be oldalt a nap.
A kicsik általában szeretik a napszemüveget, ha mégsem, akkor fokozatosan és játékosan szoktassuk a használatára. Ebben is fontos a szülői példamutatás.
Dömök Enikő
védőnő, a Kulcs Patikák munkatársa
Szerezd be a számodra ideális faktorszámú fényvédőt a legközelebbi Kulcs Patikában! Patikakeresőnkkel egyszerűen kiválaszthatod a legmegfelelőbb gyógyszertárat.
Gondoltad volna, hogy Kulcs Kártyáddal könnyen tehetsz az egészségedért? A Kulcs Patikák HOME FITNESS oldalán ingyenes, szakszerű edzés sorozat várja az érdeklődőket. Lépj be és kövesd Gyócsi Dóri gerinctréner és jógaoktató, valamint Nagy Amarilla gyógytornász szakszerű edzéseit, például a szenior tornasorozatot vagy a sokat ülők számára készített preventív formatornát. Kattints ide, lépj be Kulcs Kártya számoddal és kezdődhet a torna!
A ritka betegségek olyan betegségek, amelyek az átlagos népességhez viszonyítva kevés embert érintenek. Európában például egy betegség akkor tekinthető ritkának, ha több mint 2000 emberből mindössze egyet érint.
Ritka betegségek ezrei léteznek. Míg közel minden genetikai eredetű betegség ritka betegség, nem minden ritka betegség genetikai eredetű. Léteznek igen ritka fertőző betegségek is, valamint autoimmun betegségek is ritka rákmegbetegedések.
Napjainkig számos ritka betegség oka tisztázatlan, ezért az általánosan előforduló betegségekre berendezkedett egészségügyi ellátó rendszerekben nincs könnyű helyzete egy ritka betegséggel küzdőnek.
Erre hívja fel a figyelmet a február 28-i világnap.
Központi elérhetőségek
Ár- És kÉszletinformÁció irÁnt
ÉrdeklŐdj a legkÖzelebbi
Kulcs PatikÁban!
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)
E-mail: office@kulcspatika.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak