Ma már nagyon sokat tudunk az emberi testről és fejlődéséről, és ha anyuka vagy, vagy leszel, sok olyan érdekességet olvashatsz a kisbabákról, amikről az iskolai biológiaórákon sosem esett szó. Hiába, az internet korában már nehéz meglepni a mai felkészült anyákat, de azért mi most mégis megpróbáljuk! Gyűjtöttünk 12 érdekességet az újszülött babákról, hogy tesztelhesd magad! Hányról tudtál az alábbiakból?
1. Szőrös arcú babád született? Semmi baj!
Nem, nem farkaskölyök, egyszerűen még nem vesztette el a lanugónak nevezett, az anyaméhben a babák teljes testét fedő természetes puha szőrréteget. A lanugó a magzatmáz megtapadását segíti, ezenkívül tökéletesíti a baba védőrétegeit: például segít a kis test hőszabályozásában. Születéskor már nincs a babákon lanugó, egyedül császármetszéssel született babák esetében figyelhető meg időnként, de ezek a babák is néhány hét alatt elvesztik ezt a selymes baba-testszőrzetet.
Nem vicc.., az újszülött babák valójában még nem teljesen kifejlett emberi kis egyedek, az első évben sok testrészük, bizonyos szervrendszerük még nem teljesen kifejlett. Így lehet az, hogy a térdizületük valójában még csak porcos részekből áll, méghozzá térdkalács nélkül.
Az ember véralvadási rendszerének nélkülözhetetlen eleme a K-vitamin, azonban egy újszülöttnek szinte alig van belőle, ezért egy K-vitamin ampullával kezdi életét. Mivel a placentából, aztán születés után az anyatejből is csak korlátozott, nem elégséges mennyiség áramlik a baba testébe, amit tárolni sem nagyon képes szerveinek éretlensége miatt, ezért féléves koráig havonta szükséges pótolni a K-vitamint. Nélküle könnyen kialakulhat az ún. újszülöttkori vérzékenység, ami bőr alatti bevérzéseket, de súlyos esetben akár agyvérzést is okozhat.
Egy felnőttnek 203 csontból áll a csontszerkezete, míg egy újszülött baba 300 aprócska csontból épül fel. A felnőttekéhez képest csontozatuk nagy része még porcos állagú és csak később forrnak-csontosodnak össze egy-egy csonttá. A babák ily módon rugalmasnak nevezhető vázszerkezetét a természet valójában nagyon praktikusan alkotta meg: a sok kis méretű, porcos állagú csontocskának köszönhetően a szülőcsatornán való átjutás -általában- sérülés nélkül tud végbe menni.
Az újszülött baba gyomrának mérete egy mogyoró, legfeljebb egy cseresznye méretének felel meg. Nem csoda, hogy sokszor igényli azt az ici-pici mennyiségű anyatejet.
A magzatmáz, ez a fehéres színű különleges 'zsírréteg' a bőr felületén, a magzat 5. hónapja körül kezd kifejlődni az anyaméhben. Azonkívül, hogy segít a picike hőszabályozásában, tökéletes síkosítóként szolgál majd születéskor. A születést követő 2-3 napban szívódik be a baba bőrébe magától, hatalmas támogatást adva ezzel a baba legfontosabb védőkapujának, a bőrének. Tehát: ne dörzsöljük le az újszülött csecsemőről!
Nos, igen, az újszülött kislányoknál és kisfiúknál sem túl ritka, hogy a mellek duzzadtak sőt, még akár tej is szivároghat belőlük. Aggodalomra azonba semmi ok: az anyai extra női hormonok hatása ez, ami 1-3 héten belül biztosan elmúlik magától.
Az egészen pici babák víz alá kerülve ösztönösen visszatartják lélegzetüket (ún. búvár reflex), csapkodnak kezeikkel-lábaikkal és engedik el magukat a vízben. Ha babaúszásra viszed a kicsinyed, ezt könnyen be is bizonyítja neked. Arra azonban figyelj, hogy a kisbabák nagyon hamar kihűlnek, ezért csak babáknak ajánlott, igazán meleg vízben és csakis teljesen egészségesen próbáljátok meg a lubickolást.
Az újszülöttek vérkeringése még nem tökéletes, így általában a kezecskéik-lábacskáik egészen hidegek. De pánikra semmi ok, ezen a megfelelő öltözet és táplálékmennyiség, valamint a sok ölelés segít, amíg néhány hét, esetleg hónap után a természetes fejlődéssel helyreáll a vérkeringés a teljes testben.
Sír-sír a baba, de ha jól megnézzük, a 3-4. hétig csakis könnyek nélkül. Ez természetesen nem 'hiszti' jele, csupán még nem fejlődtek ki a könnycsatornák teljesen. Épp csak annyi könnyet képes termelni, amely nedvesen tartja a szemgolyót, többet nem.
Az újszülött baba már lát természetesen, azonban a korábban tévesen feltételezett elmélet, miszerint 20-30 centiméterig lát élesen, már megdőlt. Az utóbbi évek kutatásai alapján az újszülöttek is ellátnak ennél jóval messzebbre, ám a szem és szemizmok fejletlenségei miatt nagyjából két hónapos koráig egy baba csak igen homályos és nem túl színes képet alkothat a környezetéről. Két hónapos kortól kezdődik igazán a babák látásának fejlődése.
Az egész világegyetemben csak az ember babája képes arra, hogy mosolyogjon. Sok kutató gondolja úgy, hogy ezt az imádnivalóan cuki megjelenésükkel összhangban alakította az evolúció azért, hogy bennünk, anyákban a lehető legnagyobb ragaszkodást tudja fenntartani a babánk (bármennyire is fárasztó az anyaság az első időkben…).
Babahónapi nyereményjáték a legjobb babakényeztető csomagokért 2022. március 31-ig a Kulcs Patikák honlapján! Kattints IDE és nyerj Te is!
Központi elérhetőségek
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)
E-mail: office@kulcspatikak.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak
Patikakereső
Ha patikáinkat közvetlenül szeretnéd elérni,
használd a patikakeresőt!
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.