Nyáron rendszerint a nagy hőség miatt alszunk nehezen, téli időszakban pedig az óraátállítás, száraz levegő, a kevés mozgás, a sok sötétben lét, vagy akár a többszöri étkezés hathat negatívan a pihentető alvásra. Hogyan tudsz jobban aludni akkor télen?
Töltsünk minél több időt fényben!
Hiába van hideg, a kinti napfényben tartózkodás nagyon fontos téli időszakban is. Minél többet vagy a szabadban, annál több napfény ér, ami által növekszik a hormonjaid működését és az alvásciklusunkat befolyásoló D-vitamin mennyisége testedben. A napfény visszafogja emellett az aluszékonyságért felelős melatonin nevű hormon termelését, és helyette az ébrenlétet és koncentrációt segítő kortizol termelését indítja be. A D-vitamint emellett pótolhatod ételekből, kapszula vagy csepp formájában is.
Kerüld a kávét és a magas alkoholtartalmú italokat!
Az előbbinél a koffein akár még az elfogyasztás után 10-12 órával is hathat, míg az utóbbinál lehet, hogy ugyan hamarabb elalszol, de később fejti ki felpörgető hatását - ezért lehet az, hogy alkohol fogyasztást követően pár óra múlva felébredsz és nem tudsz visszaaludni.
Figyelj a fűtésre és próbáld ki a párásítást!
Télen szárazabb a levegő, ami számos irritációhoz vezethet - ennek egyik felelőse a túlságosan feltekert fűtés is lehet, ezért érdemes 18-20 fokban aludni, és nem felkapcsolni a hőfokot közvetlenül elalvás előtt. A száraz levegőre pedig kiváló megoldás lehet egy párásító a szobádban - ráadásul a különböző illóolajokkal még plusz jótékony hatásokat is el tudsz érni (Például a levendula, eukaliptusz, menta kifejezetten jót tesznek a légutaknak).
Kerüld a nehéz ételeket éjszaka
Inkább a szokottnál korábban vacsorázz, lehetőleg lefekvés előtt két órával. A nehéz, zsíros ételek emésztése tovább tart, ezért tovább maradsz fenn, míg a fűszeres ételek irritálhatják a gyomrot. Ráadásul a tél hatással van az éhséget növelő hormonokra, ami ebben az időszakban megnövekszik, így hajlamosabbak vagyunk rájárni az édesség és nassolni valókra.A cukros-zsíros ételek hatására megváltozik a bélflóránk, és bizony a szénhidrát-háztartás zavarai is okozhatnak hajnali felébredést.
Mozogj!
Télen hajlamosabbak vagyunk bekuckózni, és több zsíros ételt fogyasztani - de mindez úgyszintén alvásproblémákhoz vezethet. Ráadásul a sötétség is jobban lehangolhat minket, éppen ezért a rossz közérzet, és stressz ellen kiváló megoldás a rendszeres testmozgás, mely felpörget minket, és ami a mentális egészségünknek is nagyon fontos. Akár egy napközbeni rövid séta is sokat jelenthet.
Alvássegítő készítmények
Számos étrendkiegészítő is hozzájárulhat ahhoz, hogy pihentetőbb alvásod legyen, kapszula, spray, vagy akár tea formájában.
A leggyakrabban az alábbi növények hatóanyagai könnyítik meg az elalvást:
- golgotavirág: Közép- és Dél-Amerikából származó növény, amelyet tradicionálisan nyugtató, szorongásoldó és alvást segítő céllal használnak.
- macskagyökér : egy erős szagú, de stresszre, szorongásra, alvászavarra kiváló megoldást adó növény
- levendula: a mentafélék családjába tartozó lila virágú gyógynövény, amely nyugtató hatása mellett emeli a test melatoninszintjét, ami a jobb alvásért felelős.
- citromfű: A fűszer- és gyógynövényként egyaránt használatos citromfű nyugtatja a szívideget, erősíti az idegrendszert, ezenfelül altató hatása is közismert.
Központi elérhetőségek
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)
E-mail: office@kulcspatikak.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak
Patikakereső
Ha patikáinkat közvetlenül szeretnéd elérni,
használd a patikakeresőt!
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.