Támogatott tartalom
A kisebb szemsérülések, amelyeket például por vagy egyéb ártalmatlan anyagok okoznak, házilag is egyszerűen kezelhetők a szem vizes öblítésével, a komolyabb esetekkel azonban szakorvoshoz kell fordulni.
A komolyabb szemsérülések, amelyeket valamilyen éles, hegyes eszköz, szembe jutott tárgy, forgács, szilánk, szemet (is) ért ütés, illetve maró anyag okoz, esetenként sürgős szemész szakorvosi ellátást igényelnek.
A szemsérülések fajtái
Conjunctivalis (kötőhártya), cornealis (szaruhártya), idegen test
A szem felszínére sokféle idegen test (pl. fémforgács, növényi részek, üvegszilánkok stb.) kerülhet. Szúró érzéssel, könnyezéssel, vörösséggel járhatnak. A szemészorvos a szemfelszínt érzéstelenítve, réslámpa mellett távolítja el az idegen testet, a kötőhártyáról vattapálcával, a szaruhártyáról lándzsával. A szemhéjak kifordításával az orvos arról is meggyőződik, hogy nincsenek további idegen testek a szem felszínén. Egy hétig antibiotikumos szemcsepp használata javasolt.
A szaruhártyába mélyen hatoló idegen testek akár hegeket, cornealis homályokat is hagyhatnak maguk után, amelyek egy életen át zavarók lesznek a látásban. Ezért is nagyon fontos hangsúlyozni a védőszemüveg használatát, ha olyan munkakörben dolgozik, ahol fennáll a szemsérülés veszélye!
Szemen áthatoló idegen test
Leggyakrabban kalapálás, favágás során kerülhet idegen test akkora erővel a szembe, amely áthatol a szem elülső felszínén, és az üvegtesten keresztül egészen a retináig juthat. Ollóval, ceruzával is előfordulhat, hogy „belekap” valaki a szemébe.
Tompa sérülések
Bár nem járnak olyan drasztikus jelekkel, mint az előző csoport, nem szabad alábecsülni a tompa tárgyak által okozott szemészeti károkat sem. Tompa sérülés esetén ne fújjuk ki az orrunkat, a fejünket próbáljuk függőlegesen tartani. A szennyeződéseket folyó vízzel mossuk le, majd fedjük steril gézlappal. A csontos szemüreg bemenetelénél nagyobb tárgyak (pl. teniszlabda, hógolyó, pezsgősdugó, légzsák, gumipók) gyakran okoznak ún. blow out törést, mely során a szemgödör alsó, csontos falában keletkezett törés miatt az alsó egyenes, valamint ferde szemizmok becsípődnek. További tünetek lehetnek a bevérzés a kötőhártya alatt, a kötőhártya-ödéma, a pupilla tágulata, a szemlencse elszürkülése vagy elmozdulása, esetleg a szemnyomás megemelkedése.
Sav és lúg által okozott sérülések
Sav vagy lúg okozta sérülések esetén azonnal folyó vízzel öblítse ki a szemét, majd keresse fel a területileg illetékes szemészetet. Vigye magával a sav, lúg dobozát. A sérülések súlyosságuk szerint különböző stádiumba sorolhatók, amelyek eltérő kezelést igényelnek. Maga a károsodás mértéke függ a károsító anyag típusától, mennyiségétől és az expozíciós időtől. Ilyen esetekben a kötőhártya állapota sokszor döntő tényezőként szerepel: ha a kötőhártya vérbő, a sérülés enyhébb fokú, ha fehér, érmentes, elhalt, a sérülés súlyos.
Mikor forduljon orvoshoz?
Az érintett személyt haladéktalanul a területileg illetékes sürgősségi betegellátásra vagy szemészetre kell juttatni az alábbi esetekben:
Háziorvoshoz kell fordulni abban az esetben, ha a látszólag enyhe szemsérülés tünetei 24 óra elteltével sem javulnak.
Mit tehet szemsérülés esetén?
Szemsérülés esetén nem szabad megkísérelni a szembe jutott, a szemet átszúró tárgyak eltávolítását. Ne dörzsölje, piszkálja, nyomkodja a szemét! Amennyiben a sérülés enyhe fokú, illetve valamilyen szembe jutott por vagy irritáló, de ártalmatlan anyag okozta, a házilagos kezelés a szem öblítéséből áll az alábbiak szerint:
A szemet is érintő – erőteljes ütés következtében kialakuló – véraláfutás házilagos kezelése során javallott a száraz jegelés (textíliába csomagolt jéggel), alkalmanként 10-20 percig, két napon keresztül. A jeget közvetlenül a bőrfelszínre tenni nem szabad. Továbbá ajánlott C-vitamin és bő folyadék fogyasztása.
A szemsérülés következményeinek teljes elmúltáig kerülendő a kontaktlencse viselése és a szemkörnyék sminkelése.
Kiegészítő kezelésként szaruhártya- és kötőhártya sérülés, kimaródás és égés gyógyulásának elősegítésére alkalmazhat patikai forgalomban kapható, dexpantenol tartalmú szemgélt is.
Forrás :
Corneregel betegtájékoztató:
Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (gov.hu)
A cikk megjelenését a Bausch + Lomb. Poland sp. z o.o. Magyarországi Fióktelepe támogatta.
Központi elérhetőségek
Cím: 1117 Budapest, Alíz utca 3. 1. emelet
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-16:30 óra)
E-mail: office@kulcspatikak.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.
Patikakereső
Ha patikáinkat közvetlenül szeretnéd elérni,
használd a patikakeresőt!
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.