Sokak fejében egyezik meg a szilveszter a bulizással, illetve az ahhoz fűződő, nem ritkán mértéktelen alkoholfogyasztással: mielőtt egyik pohárral a másik után hajtatnánk fel borból, pezsgőből, sörből vagy töményekből, érdemes kicsit közelebbről is megvizsgálni, mit tesz velünk az alkohol!
Â
Az alkohol hatásai sokak számára nagyon is ismerÅ‘sek, legalábbis felszÃnes szinten. Csökkennek gátlásaink, ettÅ‘l ugyanakkor magasabb szellemi funkcióink némelyike is kevésbé működik, gondoljunk csak az akadozó beszédre! A fáradtságérzet kisebb lesz eleinte, ezért nagyobb teljesÃtményre vagyunk képesek kezdetben. Izmaink erejérÅ‘l is úgy érezhetjük, megnövekedett, mozgáskoordinációnk azonban már kis mennyiségtÅ‘l is romlik. Vérnyomásunk megemelkedik, a vizelési inger gyakoribb lesz. Az alkohol pszichés hatásai közé tartozik az is, hogy izgalmi állapotba kerülünk tÅ‘le, nagy mennyiség fogyasztása esetén viszont álmosÃtó ereje van. Az ital emellett fájdalmat csillapÃtja, a hőérzetet is módosÃtja, amivel nagy hidegben vigyázni kell.
Nem csoda, hogy az autóvezetés és az alkoholfogyasztás például egymást kizáró tevékenységek: az alkohol felszÃvódása a valóságban jóval lassabb, mint amit hinnénk. Egy hetven kilogrammos ember szervezetébÅ‘l egy üveg sör vagy egy kupica tömény három óra alatt ürül ki, tehát a kettÅ‘ együtt fogyasztva már hat óra vezetésmentességgel kell, hogy járjon.
A nagy mértékű alkoholfogyasztás velejárója a macskajaj: a másnaposság tüneteit sem kell bemutatnunk a legtöbbeknek. Száraz száj, égÅ‘ szemek, bizonytalan gyomor, fejfájás, szédülés, hányinger és hányás: nem a legkellemesebb Ãgy kezdeni az új évet. Probléma a dehidratáltság, melyet az alkohol okoz, másnaposság ellen ezért érdemes minden pohár alkoholt követÅ‘en egy pohár vizet is inni. Egyes aminosavak is csökkentik ezeket a tüneteket, és a vÃzveszteség miatt az ásványi anyagok pótlására is érdemes odafigyelni. A fejfájás fájdalomcsillapÃtókkal enyhÃthetjük, de a tünetek komoly részével szemben egyetlen ellenszer van csak, mégpedig a mértékletes alkoholfogyasztás.
Meg kell emlÃtenünk ugyanakkor azt is, hogy ha nagyon gyakran fordul elÅ‘ velünk az, hogy átesünk a ló túloldalára és mértéktelenül italozunk, az felveti az alkoholizmus fennállásának esélyét is. Ilyenkor érdemes átgondolni, mennyit is iszunk valójában és milyen szerepe van az italnak életünkben. Az alkoholról való leszokás lehet ebben az estben a megoldás, amely egészségünk érdekében is a lehetÅ‘ legjobb megoldás.
Ha még több érdekességet szeretnél megtudni az alkohol történetéről, hatásmechanizmusáról, szervezetünkben történő felbomlásáról és másnaposság elleni tippekről, nézd meg videónkat Facebook-oldalunkon!
Gondoltad volna, hogy Kulcs Kártyáddal könnyen tehetsz az egészségedért? A Kulcs Patikák HOME FITNESS oldalán ingyenes, szakszerű edzés sorozat várja az érdeklődőket. Lépj be és kövesd Gyócsi Dóri gerinctréner és jógaoktató, valamint Nagy Amarilla gyógytornász szakszerű edzéseit, például a szenior tornasorozatot vagy a sokat ülők számára készített preventív formatornát. Kattints ide, lépj be Kulcs Kártya számoddal és kezdődhet a torna!
A ritka betegségek olyan betegségek, amelyek az átlagos népességhez viszonyítva kevés embert érintenek. Európában például egy betegség akkor tekinthető ritkának, ha több mint 2000 emberből mindössze egyet érint.
Ritka betegségek ezrei léteznek. Míg közel minden genetikai eredetű betegség ritka betegség, nem minden ritka betegség genetikai eredetű. Léteznek igen ritka fertőző betegségek is, valamint autoimmun betegségek is ritka rákmegbetegedések.
Napjainkig számos ritka betegség oka tisztázatlan, ezért az általánosan előforduló betegségekre berendezkedett egészségügyi ellátó rendszerekben nincs könnyű helyzete egy ritka betegséggel küzdőnek.
Erre hívja fel a figyelmet a február 28-i világnap.
Központi elérhetőségek
Ár- És kÉszletinformÁció irÁnt
ÉrdeklŐdj a legkÖzelebbi
Kulcs PatikÁban!
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)
E-mail: office@kulcspatika.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak