Öko háztartás és élet. Sokan vágyunk rá. De mit tehet ezért egy hétköznapi anya, egy család? A 21. században már egyre fontosabb érték az, hogy a minket körülvevÅ‘ szűkebb és tágabb világ se szenvedjen túlzottan a saját életvitelünktÅ‘l. Erre mutat példát már több mint tÃz éve Nagy Réka, aki saját életében bevált tapasztalaival mutatja meg az egészségesebb, felesleges vegyszerek vagy élelmiszerek nélküli élet napos oldalát.
Kulcs: Sokunk akkor kezd „zöldülésbeâ€, amikor egyébként is valamilyen nagy változást élünk meg, például elköltözünk vagy baba születik a családba. Ilyenkor talán nagyobb a hajlandóság más változtatásokra is, hiszen az életünk úgyis fenekestül felfordult. Nálad is valahogy Ãgy kezdÅ‘dött?
Nagy Réka: Részben igen, de nem mondanám a változtatásokat drasztikusnak. Inkább úgy fogalmaznék, ráléptem egy útra bÅ‘ 11 évvel ezelÅ‘tt és azóta is azon haladok. SÅ‘t, tovább megyek: nem is igazán hiszek a drasztikus, hirtelen döntések fenntarthatóságában. Szerintem ha folyamatként tekintünk rá, aminek állomásai vannak és elfogadjuk, hogy sok tényezÅ‘ miatt nem feltétlenül tudjuk mindig a saját magunknak állÃtott mérce szerint a lehetÅ‘ legjobban csinálni - hosszú távon sikeresebbek lehetünk. A legfontosabb egy ökologikusabb gondolkodásmód kialakÃtása.
Kulcs: Ezt hogyan kell elképzelni a gyakorlatban? Megnyugtathatjuk a kevésbé elszánt olvasókat egy kicsit?
Nagy Réka: Bár jómagam a “sötétzöld†megoldásokat helyezem előtérbe a saját életünkben, pár éve rájöttem: vélhetően nem fogok tudni mindenkit meggyőzni arról, hogy reszelje a mosószappant és főzzön belőle magának mosózselét. Vannak bőven olyan fenntartható megoldások, amelyek kisebb komfortzóna átlépést, rutinváltoztatást igényelnek. De ahhoz, hogy a mindennapokban is jobb döntéseket tudjunk hozni, mindenképpen sok-sok információra van szükség.
A mosószerünket például leválthatjuk környezetbarát mosószerre is, amely szelÃdebb a környezethez, jobb az egészségünknek és az előállÃtása ökológiai szempontból ellenÅ‘rzött és miután utántöltÅ‘, lényegesen kevesebb műanyagulladékot termel. De már az is ökologikus lépés - nevezzük halványzöld megoldásnak - ha az eddig használt mosószerünket minden mosásnál kimérjük és valóban csak annyit használunk belÅ‘le, amennyi ajánlott. Ha elkezdünk tudatosan tekinteni a fogyasztásunkra, elsÅ‘ lépésnek már ez is nagyon jó.
Kulcs: Melyik otthoni zöld projektedre, folyamatra vagy a legbüszkébb?
Nagy Réka: Most épp a fenntartható gardróbom melengeti minden nap a szÃvemet, akárhányszor kinyitom a szekrényt. Talán pont azért, mert a ruhák terén nem tartom magam kiemelkedÅ‘en ügyesnek. Két éve hatalmas lendületet kaptam egy szÃn- és stÃlustanácsadáson, és nagyjából két évbe telt, mire azt mondhatom: a mostani állapotra büszke vagyok. A ruháimat (és a család ruhatárát is) 90%-ban másodkézbÅ‘l szerzem be és miután a fazonok, szÃnek rendben vannak, ezért kevés számú ruhából is változatosan tudok öltözködni. De örülök, hogy 8-10 éve nincsenek itthon erÅ‘s tisztÃtószerek, 3-5 alapanyaggal megoldok mindent a háztartásban, kerüljük a feldolgozott élelmiszereket és elsÅ‘sorban helyi termelÅ‘ktÅ‘l beszerzett és szezonális élelmiszereket fogyasztunk, keressük a közösségi megoldásokat, és az új lakásunkat is a fenntartható életmód jegyében alakÃtjuk, rendezzük be.
Kulcs: Itt a tavasz, minden a megújulásról szól, no meg a tavaszi nagytakarÃtásról. Ha most vágnánk bele a környezetkÃmélÅ‘bb takarÃtásba, mit tanácsolnál a kezdÅ‘knek?
Nagy Réka: Ecetet a fürdÅ‘be, szódabikát súroláshoz! Az oldalamon (www.okoanyumag.hu) rengeteg recept van és a legtöbbje egyszerű. Ha mindent rögtön nem is merünk leváltani, érdemes egy-két rutinon változtatni. Az ablakra, fürdÅ‘szobai felületekre kiváló az ecet, két evÅ‘kanál szódabikarbónából egy kevés vÃzzel kiváló, súroláshoz jól használható pasztát készÃthetünk pillanatok alatt. Ezekkel a szerekkel a lakásunk levegÅ‘je is egészségesebb lesz, hiszen nem maradnak erÅ‘s szermaradványok a levegÅ‘ben, amit aztán a család összes tagja belélegez.
Kulcs: Van egy projekted, amit nagyon szeretünk: Húsmentes Hétfő. Mesélnél erről, hogy miért tartod ezt fontosnak? Meg kellett erről győzni a családod?
Nagy Réka: Alapvetés: soha nem akarok meggyÅ‘zni senkit. Ökologikus logika mentén próbálom csinálni a dolgaimat, beszélek, mesélek arról, hogy miért csinálom Ãgy és akinek van kedve, csatlakozik. Fontosnak tartom, hogy mindenki a saját ritmusában tudjon megérkezni bizonyos döntésekhez. A nagyobbik lányom már önként figyel rá és a többiek is nyitottan fogadják a zöldséges receptjeimet - de semmi nem kötelezÅ‘.
A húsfogyasztás csökkentése valós eredményeket hozhat a klÃmavédelemmel kapcsolatban, ezért kezdtem el népszerűsÃteni a húsmentes hétfÅ‘ mozgalmat. Ez egy egyszerű támpont azoknak, akik szeretnének változtatni.
Sokáig, tÃz évig voltam vegetáriánus, aztán várandósságom alatt megkÃvántam a húst. Engedtem a szervezetem jelzésének. Azóta fÅ‘leg felxitáriánusnak vallom magam, azaz igyekszem növényi fókuszú étrendet követni. Újabban nem a hétfÅ‘ket tartom kizárólag, hanem általában a vacsorából hagyom el a húst, fordulok a vegtariánus ételek felé.
Kulcs: Meliyk a kedvenc húsmentes fogása a családodnak?
Nagy Réka: A nagyobbik lányomnak elég sok ételallergiája van, ezért többek között glutén- és tojásmentesen is fÅ‘zök. Ez a túrógombóc nagyon klasszikus recept nálunk, a család minden tagja imádja. Kattints a recept leÃrásáért a képre!
Kulcs: A praktikus tanácsokkal, ötletekkel teli könyvek mellett a honlapodon sok érdekességre bukkanni, még egy online tanfolyamod is van a témában, és szép számmal követnek a közösségi médiában. De vajon miket tervezel erre az évre, új könyv van a láthatáron?
Nagy Réka: A noklapja.hu-n van egy beszélgetÅ‘s podcast sorozatom, ez folytatódik. Igyekszem bemutatni a hazai kezdeményezéseket, szervezeteket, lehetÅ‘ségeket. A saját oldalamon is van egy sorozat, ide sajnos idÅ‘ hiányában mostanában nem érek oda, pedig sűrűn teleÃrt oldalaim vannak a jegyzetfüzetemben adástémákkal.
És igen, már alakulóban van egy új könyv is, ami a tervek szerint még idén az olvasókhoz kerülhet - nagyon izgalmas munka, de egyelőre részleteket még nem árulhatok el. Ezek mellett továbbra is működik a weboldal és a közösségi média felületeimen is igyekszem minden nap hasznos tartalmakat megosztani- Elérhető az online tanfolyam is - szerencsére eddig nagyon jó visszajelzéseket kaptam, pedig sokáig nem akartam az online térbe helyezni az általam összegyűjtött tudásanyagot.
Mindezek mellett felkértek a TEDxDanubia konferencia klÃmavédelemre fókuszáló közösségi programjának koordinálására, ami egy kiváló lehetÅ‘ség kapcsolatokat teremteni, hidakat épÃteni.
Gondoltad volna, hogy Kulcs Kártyáddal könnyen tehetsz az egészségedért? A Kulcs Patikák HOME FITNESS oldalán ingyenes, szakszerű edzés sorozat várja az érdeklődőket. Lépj be és kövesd Gyócsi Dóri gerinctréner és jógaoktató, valamint Nagy Amarilla gyógytornász szakszerű edzéseit, például a szenior tornasorozatot vagy a sokat ülők számára készített preventív formatornát. Kattints ide, lépj be Kulcs Kártya számoddal és kezdődhet a torna!
A ritka betegségek olyan betegségek, amelyek az átlagos népességhez viszonyítva kevés embert érintenek. Európában például egy betegség akkor tekinthető ritkának, ha több mint 2000 emberből mindössze egyet érint.
Ritka betegségek ezrei léteznek. Míg közel minden genetikai eredetű betegség ritka betegség, nem minden ritka betegség genetikai eredetű. Léteznek igen ritka fertőző betegségek is, valamint autoimmun betegségek is ritka rákmegbetegedések.
Napjainkig számos ritka betegség oka tisztázatlan, ezért az általánosan előforduló betegségekre berendezkedett egészségügyi ellátó rendszerekben nincs könnyű helyzete egy ritka betegséggel küzdőnek.
Erre hívja fel a figyelmet a február 28-i világnap.
Központi elérhetőségek
Ár- És kÉszletinformÁció irÁnt
ÉrdeklŐdj a legkÖzelebbi
Kulcs PatikÁban!
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)
E-mail: office@kulcspatika.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak