Talán te is tudod, hogy az egyik legfontosabb vitaminunk, a C-vitamin (aszkorbinsav) feltalálását Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas biokémikus, orvos nevéhez kötjük. Azonban azt is tudtad, hogyan fedezte fel és igazolta jelentőségét? Íme egy kis betekintés az életébe, valamint bővebb információ arról, miért is hasznos szervezetednek a C-vitamin!
129 éve született
Szent-Györgyi Albert 1893. szeptember 16-án született Budapesten.
A híres Lenhossék orvosprofesszori dinasztia sarjaként egyenes út vezetett számára az orvostudomány felé. 1917-es diplomaátvétele után különböző európai egyetemeken végzett kutatásokat, azonban a C-vitamin izolálását Szegeden sikerült véghez vinnie. Ezért a hazai, világot felforgató kutatási eredményéért kapta meg 1937-ben az orvosi- és élettani Nobel-díjat.
A legenda szerint, Szent-Györgyi Albert felesége mindig csomagolt egy paprikát neki az ebédhez, amit nem szertetett, így ahelyett, hogy elfogyasztotta volna, vizsgálni kezdte, és így bukkant az értékes anyagra. A valóság viszont az, hogy kutatásai során ismeretlen anyagot talált a mellékvesében, amelyet hexuronsavnak nevezett el. Külföldről hazatérve Szegeden olyan növényt próbált keresni, amelyből ezt az anyagot nagyobb mennyiségben ki lehet vonni, melyre a szegedi paradicsompaprika jó választásnak bizonyult, hiszen 10 liter présnedvből 6,5 gramm savat nyert ki. Ezt később C-vitaminnak nevezte el, amelyet innentől fogva nagy mennyiségben is elő tudtak állítani.
Mi mindenre jó a C-vitamin (aszkorbinsav)?
Az emberi szervezet nem tudja előállítani a C-vitamint, így azt táplálékkal kell bevinni szervezetünkbe. Hiánya megmutatkozhat ínysorvadásban, vérzékenységben, fertőzésekkel szembeni fogékonyságként. A természetes C-vitamin megtalálható olyan citrusfélékben, mint például a citromban, grapefruitban, narancsban, de sok bogyós növényben és zöldségfélében is rejlik, mint például paprika, paradicsomban vagy fodros kelben, brokkoliban.
A C-vitamin bevitelt kiegészítheted különböző készítményekkel, például kapszula, tabletta vagy cseppek formájában is.
Szent-Györgyi Albertnek az aszkorbinsav mellett jelentős eredményeket ért el élete során az izomműkődés biokémiai megértésében is. A II. világháborút követő politikai változások miatt az Egyesült Államokba emigrált, ahol már elismert kutatóként kapta meg az amerikai állampolgárságot és tagságot az Amerikai Tudományos Akadémián.
Emigrációja alatt összesen csak két alkalommal látogatott Magyarországra: 1973-ban a Szegedi Biológiai Kutatóközpont átadására, 1978-ban pedig tagja volt a Szent Koronát visszaszolgáltató küldöttségnek.
93 évesen második hazájában, az USA-ban halt meg 1986-ban.
Központi elérhetőségek
Cím: 1117 Budapest, Alíz utca 3. 1. emelet
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-16:30 óra)
E-mail: office@kulcspatikak.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.
Patikakereső
Ha patikáinkat közvetlenül szeretnéd elérni,
használd a patikakeresőt!
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.