Az ember egészen másként veszi a levegőt akkor, ha éppen izgatott, stresszes állapotban van, mint amikor nyugodt, kiegyensúlyozott körülmények közt találjuk. Az összefüggés nem egyirányú: ahogyan a stressz kihat légzésünkre, úgy annak alakításával tudjuk csökkenteni a megélt feszültséget.
A légzési technikák alkalmazása ebből kifolyólag segíthet stressz kezelésében: ha észrevesszük magunkon, hogy túl gyakran kerülünk feszült állapotba, érdemes egy próbát tenni ezekkel a stressz leküzdésére alkalmas relaxációs gyakorlatokkal. A légzőgyakorlatok elsajátítása nem ördöngösség, nincs szükségünk semmilyen eszközre vagy különös tudásra ahhoz, hogy meditációs légzést alkalmazhassunk. Ha neked is nehezen megy a feszült pillanatokból való kikapcsolódás, próbáld ki ezeket a technikákat!
A gyakorlatokat kényelmes ruházatban végezzük, lehetőleg a nap ugyanazon szakában, egyszer vagy kétszer. Ágyon, földön vagy egy székben egyaránt kipróbálhatjuk a technikákat.
Mély légzés
Orrunkon keresztül lélegzünk be, és ott is engedjük ki a levegőt, miközben egyik tenyerünket a mellkasunkra, a másikat a hasunkra helyezzük. Egészen mélyen, a hasunkba lélegezzünk: az azon nyugvó tenyerünknek nagyobbat kell mozdulnia, mint a mellkasunkon levőnek.
Fókuszált lélegzés
Ez a meditációnak is megfelelő légzési technika egy szót vagy mondatot, képet hív segítségül ahhoz, hogy még relaxáltabbakká válhassunk. A mély belégzés után képzeljük el, hogy kilégzés közben minden, ami negatív az életünkben, távozik belőlünk. Belégzéskor pozitív gondolatokat fogalmazzunk meg - ilyen lehet az, hogy energiával vagy nyugalommal töltöm fel magam -, kilégzésnél pedig engedjük el azt, ami feszültté tesz - például a távozik belőlem minden feszültség mondattal. A gyakorlatot 10-20 percig végezzük.
Kilégzés-belégzés kiegyenlítése
Ebben a gyakorlatban belégzéskor kezdjünk számolni kezdetben ötig, majd ugyanennyi idő alatt engedjük ki a levegőt. Nyújtsuk egyre hosszabbra a belégzési és kilégzési periódust egyaránt.
Izomrelaxációs légzés
Ebben a gyakorlatban talpunktól kezdve belégzéskor megfeszítjük, kilégzésnél elengedjük testünk minden kis izmát. A progresszív izomrelaxációs technika fizikálisan és mentálisan is segít kikapcsolódni.
Óceánlégzés
Torkunk nagy részét lezárjuk, mintha csak szívószálon keresztül lélegeznénk, majd orrunkon keresztül veszünk levegőt. A torokból ilyenkor morajláshoz hasonló hang szabadulhat fel.
Központi elérhetőségek
Cím: 1117 Budapest, Alíz utca 3. 1. emelet
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-16:30 óra)
E-mail: office@kulcspatikak.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.
Patikakereső
Ha patikáinkat közvetlenül szeretnéd elérni,
használd a patikakeresőt!
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.