waiting
Legfrissebb:
Kulcs Kártyás kuponkóddal 20% kedvezmény mindenre az OpticWorld-nél!
Keresd non-stop patikáinkat hétvégén és éjjel is!
Email-cím:*
Név:*
Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot:*
Hozzájárulok, hogy a Kulcs Patikák Zrt. a személyes adataimat az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak szerint kezelje, és hírlevelet küldjön számomra.
Kulcs Patikák
2022.01.07.

Miért romlik a látás 40 felett?

Szakmai cikk az OpticWorld támogatásával

Az életkor előre haladtával a szem különböző távolságokhoz való alkalmazkodási képessége csökken, szemünk is öregszik azáltal, hogy szemlencsénk veszít rugalmasságából.

Öregedéssel járó fiziológiai okok

Ez egy élettani folyamat, amit negyvenes éveink közepén úgy veszünk észre, hogy olvasásnál a könyvet egyre távolabb kell tartsuk, majd egy idő után nem elég hosszú a karunk. A 21. századi életvitel során sokkal többet nézünk közelre, hiszen zárt helyen töltjük napunk nagyrészt, és sokan számítógép előtt dolgoznak. Látásunk eredetileg távolba nézéshez 'lett tervezve', nem pedig napi 8-10 óra közelre fókuszáláshoz, amivel természetellenes feladatra kényszerítjük, mely előrébb hozhatja a látás romlását. Ezért 40 éves kor felett ajánlott évente részt venni látásvizsgálaton, hogy mielőbbi korrekcióval segítsük látószervünk feladatát.

Miért romlik a látás 40 felett?

Korral szerzett betegségek

Látószervünk épségének megőrzése minden korosztályban nagyon fontos. Nem véletlenül hangsúlyozzak a szemészeti szakemberek a rendszeres látás- és szemvizsgálat jelentőségét. A szem nem csak a lélek tükre, hiszen a keringési és érrendszeri betegségek, elváltozások, már korai stádiumban felfedezhetők a szemfenéken, amikor még egyéb panasz nincs.

Szemészeti szövődmények tekintetében a két legjelentősebb egészségügyi probléma, a HYPERTONIA (magas vérnyomás) és a DIABETES (cukorbetegség).

Ez a két betegség a legalattomosabb ellenség. De miért is? Sajnos a legtöbb esetben nagyon hosszú ideig tünet - és panaszmentesen rombolják  érrendszerünket, s amikor már nyilvánvalóvá válik a betegség megléte, sok esetben visszafordíthatatlan állapotokat észlelhetünk. A magas 'cukorérték' miatt károsodik az érfal, és az elváltozások érelzáródásokat okozhatnak, ami oxigénhiányos állapotokhoz vezet.

A fent említett tünetek látószervünk ideghártyáját érintik a legérzékenyebben - érújdonképződések, szemfenéki bevérzések, látásvesztés, stb. Ez egy nagyon vérbő terület, ahol a hajszálerek -arteriolák és venulák- állapota könnyedén megfigyelhető a szemfenék vizsgálat során. A vizsgálat nem jár fájdalommal (esetleg egy kicsit kellemetlen az erős megvilágítás), azonban diagnosztikai szempontból nagyon nagy jelentősége van. A szemfenék az egyetlen hely az emberi szervezetben, ahol az érrendszer állapotát nyomon lehet követni - a 'teljes' szervezetünkre nézve, ami meglehetősen fontos tény - és nincs szükség semmilyen bonyolult beavatkozásra. Ez a vizsgálat a magas vérnyomás betegség megállapításánál is rendkívül fontos.

Miért romlik a látás 40 felett?

Látószervünk másik nagy ellensége a magas vérnyomás, szintén észrevétlenül 'rombol'.

A nem kezelt hypertonia roncsolja az érfalat, minek következtében a károsodott érszakaszon folyadék, majd vér lép ki - vizenyőt és bevérzéseket okozva.Károsítva ezzel az ideghártyát, ami jelentős látásromlással és látótérkieséssel járhat. A szubjektív tünetekre mindig oda kell figyelni, szervezetünk adhat olyan jeleket, amikre érdemes figyelmet fordítani. Például, ha úszó homályok jelennek meg a szemünk előtt, vagy ha a látásunk hirtelen megváltozik. A hypertonia és a diabetes is befolyásolja a fénytörést - ami változó látásélességként jelentkezhet. A vércukorszint és a vérnyomás ingadozásával a látás hol jobbnak, hol rosszabbnak tűnhet. Emiatt nagyon fontos, hogy szemüveget csak abban az esetben készíttessünk - ilyen módon a pénztárcánkat is kímélve - , amikor a fent említett értékek a normál és lehetőség szerint állandó szintet mutatnak.

Meg kell még említenem, hogy a diabetes-es páciensek számára a kontaktlencse viselése nem ajánlott! A diabetes következtében károsodik a szövetek keringése, emiatt a szemhéjszélben, a kötőhártyában, vagy a szaruhártyában gyakrabban alakulhat ki gyulladás. Ezek a gyulladások nehezen gyógyulnak és múlnak el. A horzsolásos sérülések is sokkal lassabban gyógyulnak. A kemény kontaktlencsénél a horzsolásos sérülések, lágy kontaktlencsénél pedig a fertőzés veszélye nagyobb. Hypertonia-nál nincsenek kontraindikációk, hordható kontaktlencse, az előírásoknak megfelelően, és a kontroll vizsgálatokat betartva.

Ne feledjük! 45-50 éves kor felett, valamint diabetes és hypertonia esetén kiemelten fontos az évenkénti szemfenék vizsgálat. Jó egészséget!

Sipos Anita

optometrista-kontaktológus

Miért romlik a látás 40 felett?

 

 

Gondoltad volna?

Online Home Fitness ingyen

Gondoltad volna, hogy Kulcs Kártyáddal könnyen tehetsz az egészségedért? A Kulcs Patikák HOME FITNESS oldalán ingyenes, szakszerű edzés sorozat várja az érdeklődőket. Lépj be és kövesd Gyócsi Dóri gerinctréner és jógaoktató, valamint Nagy Amarilla gyógytornász szakszerű edzéseit, például a szenior tornasorozatot vagy a sokat ülők számára készí­tett preventí­v formatornát. Kattints ide, lépj be Kulcs Kártya számoddal és kezdődhet a torna!

Milyen ritka a RITKA BETEGSÉG?

A ritka betegségek olyan betegségek, amelyek az átlagos népességhez viszonyí­tva kevés embert érintenek. Európában például egy betegség akkor tekinthető ritkának, ha több mint 2000 emberből mindössze egyet érint.

Ritka betegségek ezrei léteznek. Mí­g közel minden genetikai eredetű betegség ritka betegség, nem minden ritka betegség genetikai eredetű. Léteznek igen ritka fertőző betegségek is, valamint autoimmun betegségek is ritka rákmegbetegedések.

Napjainkig számos ritka betegség oka tisztázatlan, ezért az általánosan előforduló betegségekre berendezkedett egészségügyi ellátó rendszerekben nincs könnyű helyzete egy ritka betegséggel küzdőnek.

Erre hívja fel a figyelmet a február 28-i világnap.

Központi elérhetőségek

Kapcsolat

Ár- És kÉszletinformÁció irÁnt
ÉrdeklŐdj a legkÖzelebbi
Kulcs PatikÁban!

Cí­m: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.

Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)

E-mail: office@kulcspatika.hu

Facebook: facebook.com/kulcspatikak

Partnereink:

Baba-Mama Tudakozó Partner Kártya Kft. Grafcom Media Kft.