1985-óta október hónapunk, avagy a rózsaszín október a mellrák elleni küzdelem érdekében hivatott felhívni a figyelmet a szűrések és a betegség korai felismerésének fontosságára.
Magyarországon a nők körében az egyik leggyakrabban előforduló daganatos betegség, évente közel 6 ezer új beteget diagnosztizálnak emlőrákkal. Kevesebb esetszámban, de a férfiakat is érintheti a betegség. Ha időben felismerjük jó esély van a gyógyulásra, éppen ezért kiemelten fontos a preventív jellegű szűrővizsgálatok (mammográfia) különösen 40 év felett!
Mik a mellrák tünetei?
Kezdeti stádiumban még szinte tünetmentes, még az önvizsgálat se jelenthet biztosat, így ezért fontos a mammográfiás és a tomoszintézis (3D-s mammográfia) vizsgálat, hiszen itt a pár mm-es elváltozások is kimutathatóak már.
Az emlőrák legismertebb jele a mellben vagy hónaljban tapintható csomó, azonban ezen felül több árulkodó jellel is találkozhatunk:
Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, feltétlen fordulj orvoshoz!
Hogyan alakul ki? Ki lehet rá hajlamos?
Az emlőrák kialakulásának oka nem ismert, azonban számos tényező hajlamosíthat mely lehet genetikai eredetű vagy életmódból fakadó, ami növeli a rákos csomó kialakulását, mint például:
Az önvizsgálat egyszerűbb, mint gondolod!
Ha már elmúltál 20, onnantól már érdemes rendszeresen ellenőrizned magad, lehetőleg ha menstruálsz az azt követő 7-10 napon belül, ha viszont már nem menstruálsz, akkor is érdemes beiktatnod az önellenőrzést bizonyos időközönként, az alábbiak szerint:
Az alábbi videó is segítségedre lehet ha önvizsgálatról van szó:
Fontos, hogy időben észrevegyük az esetleges elváltozásokat, mert minél kisebb a daganat, amit esetleg még nem is érzel tapintással, annál kisebb beavatkozásra van szükség, és a gyógyulás esélye is annál nagyobb!
Gondoltad volna, hogy Kulcs Kártyáddal könnyen tehetsz az egészségedért? A Kulcs Patikák HOME FITNESS oldalán ingyenes, szakszerű edzés sorozat várja az érdeklődőket. Lépj be és kövesd Gyócsi Dóri gerinctréner és jógaoktató, valamint Nagy Amarilla gyógytornász szakszerű edzéseit, például a szenior tornasorozatot vagy a sokat ülők számára készített preventív formatornát. Kattints ide, lépj be Kulcs Kártya számoddal és kezdődhet a torna!
A ritka betegségek olyan betegségek, amelyek az átlagos népességhez viszonyítva kevés embert érintenek. Európában például egy betegség akkor tekinthető ritkának, ha több mint 2000 emberből mindössze egyet érint.
Ritka betegségek ezrei léteznek. Míg közel minden genetikai eredetű betegség ritka betegség, nem minden ritka betegség genetikai eredetű. Léteznek igen ritka fertőző betegségek is, valamint autoimmun betegségek is ritka rákmegbetegedések.
Napjainkig számos ritka betegség oka tisztázatlan, ezért az általánosan előforduló betegségekre berendezkedett egészségügyi ellátó rendszerekben nincs könnyű helyzete egy ritka betegséggel küzdőnek.
Erre hívja fel a figyelmet a február 28-i világnap.
Központi elérhetőségek
Ár- És kÉszletinformÁció irÁnt
ÉrdeklŐdj a legkÖzelebbi
Kulcs PatikÁban!
Cím: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.
Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)
E-mail: office@kulcspatika.hu
Facebook: facebook.com/kulcspatikak