waiting
Email-cím:*
Név:*
Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot:*
Hozzájárulok, hogy a Kulcs Patikák Zrt. a személyes adataimat az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak szerint kezelje, és hírlevelet küldjön számomra.
Legfrissebb:
Kiemelt ajánlat: -20% az Optic World termékeire Kulcs Kártyáddal!
Kiemelt ajánlat: -20% az Optic World Exclusive termékeire Kulcs Kártyáddal!
Ellenőrizd patikáink ünnepi nyitvatartását, és keresd non-stop patikáinkat hétvégén és éjjel is!
KulcsPatikák
2020.04.29.
gyorsteszt
egészség
járvány
koronavírus
megelőzés
szaktanácsadás

Legyünk képben! Melyik koronavírus-teszt hatékony?

Megszaporodtak a gyorstesztekkel kapcsolatos hírek, valamint a hozzánk eljutó kérdések is, ezért úgy látjuk, emberek sokasága gondolhatja azt, hogy ezek megoldást kínálnak a mostani járványügyi helyzetre.

Azonban legnagyobb sajnálatunkra ez nem így van. A jelenleg zajló, aktív járványra nézve a gyorstesztek tömeges használata csak hamis biztonságérzetet nyújt a vizsgált személyeknek és környezetüknek.

PCR vizsgálat VS gyorstesztek

Mivel a tesztek és tesztelés még jó sokáig életünk részei lesznek, tisztázzunk néhány alapfogalmat az elérhető vizsgálatokkal kapcsolatban:

  • Akut fertőzés kimutatására (bennem van-e a vírus vagy sem?), jelenleg KIZÁRÓLAG a PCR, azaz egy speciális molekuláris mikrobiológiai vizsgálat alkalmas.
  • A jelenleg elérhető gyorstesztek nem megbízhatók, akut fertőzés kimutatására teljesen ALKALMATLANOK. (A WHO emiatt kizárólag kutatási célra javasolja)

Hogyan működnek?

A PCR (polimeráz láncreakció) vizsgálat a mintában jelenlévő virális örökítőanyagot mutatja ki. A technológia lehetővé teszi a DNS egy kis darabjának megsokszorozását vizsgálat céljára, nagyon érzékeny módszer, összesítve 4-6 órás laboratóriumi vizsgálatról van szó mintánként. Felszerelt laboratórium és kiképzett személyzet kell hozzá. Ugyanakkor jelenleg ez az egyetlen biztos módja annak, hogy megtudjuk, a vizsgált személy légúti mintájában van-e SARS-CoV-2 vírus.

A koronavírus tesztekkel kapcsolatban fontos tisztázni, hogy melyik esetben megfelelőek

A gyorstesztek (a terhességi teszthez hasonló 'csíkos' vizsgálati eszközök) kétféle mérést szolgálnak:

A gyorstesztek egy része képes a vérben, a vírusfertőzés hatására keletkező természetes ellenanyagokat (Immunglobulinok) kimutatni. A SARS2 esetében az ellenanyagok a tünetek megjelenésétől számítva 5-14 nap között termelődnek, gyorstesztek számára alkalmas mennyiségben pedig 9-11 nap körül tetőznek, így ez a vizsgálati módszer erre a célra hasztalan: folyamatban lévő fertőzés kimutatására alkalmatlan.

A gyorstesztek másik fajtája a vírus egyes fehérjéinek jelenlétét mérik, ami alkalmas lehetne az akut fertőzés felderítésére, ám e tesztek érzékenysége annyira alacsony, hogy sok esetben hamis negatív eredményt adnak. Így elmondható, hogy mindkét típusú gyorsteszt alacsony hatékonysága kizárja a hiteles, diagnosztikai eredményt, és csak tájékoztató jellegűek a kapott információk.

Ezeken kívül léteznek laboratóriumi körülmények között használható, úgynevezett szerológiai tesztek (pl: ELISA), amelyek nagy hatékonysággal képesek a vérben keletkezett ellenagyagokat kimutatni. Több típusa a hírekben is hallható kontrollcsoport mérésekhez (néhány ezer ember vizsgálata annak felderítésére, hogy hány ember lehet fertőzött a régióban) kiválóan alkalmas. Ugyanakkor hangsúlyozandó, hogy ez 'csak' kutatási célú eszköz a jelenlegi járványban és csak a fertőzésen átesett emberek arányát képes felmérni.

Jelenleg több mint 50 gyorsteszt és számos más vizsgálati módszer fejlesztése zajlik világszerte, de amíg nem készül el az első validált, diagnosztikai célra is alkalmazható gyorstesztelő eszköz, addig marad az említett PCR, amely 100%-os biztonsággal mutatja ki a fertőzöttséget.

További tippeket ebben a cikkünkben olvashatsz, ahol többek között szó esik a szájmaszk használatáról és a kézfertőtlenítőszerekről is.

Szerezd be a fertőtlenítéshez szükséges eszközöket legközelebbi Kulcs Patikában! Patikakeresőnkkel egyszerűen kiválaszthatod a legmegfelelőbb gyógyszertárat.

Forrás: a cikk alapját dr. Kemenesi Gábor biológus, víruskutató, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának adjunktusa saját Facebook oldalán közölt tájékoztatója képezi.

PodCast ajánló

33:33
40 felett a tested, avagy mozgással az öregedés ellen

Kapcsolódó cikkek

Cikkajánló

Központi elérhetőségek

Kapcsolat

Cí­m: 1117 Budapest
Hunyadi János út 16.

Telefon: +36 1 444 9090 (hétfő-péntek 8:00-17:00 óra)

E-mail: office@kulcspatikak.hu

Facebook: facebook.com/kulcspatikak

Patikakereső

PatikakeresőHa patikáinkat közvetlenül szeretnéd elérni,
használd a patikakeresőt!
Ár- és készletinformáció iránt érdeklődj patikáink elérhetőségein.

Ha patikáinkat közvetlenül szeretné elérni, használja a patikakeresőt!

Partnereink:

Baba-Mama Tudakozó Partner Kártya Kft. Grafcom Media Kft.